Dolar 32,7374
Euro 35,1056
Altın 2.437,18
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 30°C
Cum 28°C
Cts 29°C

ESO Başkanı Ke­sikbaş: Kurlardaki dalgalanmalar ihracatı olumsuz etkiliyor

12 Haziran 2024 00:00
15

Zor koşullar ve yoğun rekabet baskısı altında dahi, üretimi sür­dürebilmek için çeşitli strateji­ler ve çözümler geliştirdiklerinin üzerinde duran ESO Başkanı Ke­sikbaş, “Ne olursa olsun çarkların durmaması adına çalışan sanayi­cilerimiz bir dizi zorluğun üste­sinden gelerek üretim faaliyetle­rini sürdürmeye çalışıyor.

Kur­lardaki dalgalanmalar, rekabet baskısı ve tedarik zincirlerindeki aksaklıklar sanayicilerin iş yapma biçimlerini önemli ölçüde etkili­yor. Ancak bu süreçte döviz kur­larında yaşanan düşük seviyeler, sanayiciler üzerinde ciddi etkiler oluşturmaya başladı. Bu durum, özellikle rekabetçilik ve nakit akış yönetimi gibi kritik alanlarda kar­şı karşıya kalınan zorlukları daha da belirgin hale getiriyor. Ülkemiz sanayicileri, Avrupa ve Asya’da­ki rakiplerine karşı fiyat avantajı­nı zaman zaman kaybedebiliyor. Hammadde, ara mal ve teknoloji gibi kritik bileşenlerin ithalatın­da maliyetlerin yükselmesi, üre­tim maliyetlerini artırıyor” dedi.

Artan maliyetler ve azalan gelirler nakit akışını etkiliyor

Kur düşüklüğünün işletmele­rin nakit akışını da olumsuz et­kilediğine vurgu yapan Kesikbaş, “Artan maliyetler ve azalan gelir­ler, sanayicilerin nakit akışları­nı yönetmelerini zorlaştırıyor ve finansal sıkıntılar yaşamalarına neden oluyor” diyerek şöyle de­vam etti; “İhracattan elde edilen gelirlerin azalması, yeni yatırım­lar için gerekli sermayenin birik­mesini engelliyor. Ayrıca, artan maliyetler ve azalan kâr marjları, sanayicilerin risk alarak yeni ya­tırımlara yönelmesini zorlaştı­rıyor. Bu durum, sanayide büyü­menin ve teknolojik yeniliklerin önünde bir engel oluşturuyor.”

Üretim maliyetlerini düşürmek için yerli kaynaklar artırılmalı

Sanayicilerin bu zorlukları aşa­bilmesi için bazı stratejik adımlar atılması gerektiğini de kaydeden Kesikbaş, yerli kaynak kullanımı­nı artırmak ve üretimde maliyet­leri düşürmek için bu yönelimin teşvik edilmesi gerektiğinin üs­tünde durdu.

YORUMLAR

MERHABA BİZE HER KONUDA YAZA BİLİRSİNİZ

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.