“Amazon, Yenilenebilir Enerji Hedefini 7 Yıl Önce Tamamladı!”

Amazon, 2023 yılında tam anlamıyla çevreci bir dev haline geldi! E-ticaret devi, 2030 için belirlediği yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine tam 7 yıl önceden ulaştı. Bu başarıyı nasıl mı ykaladı? Detaylar haberimizde…

Amazon, 2023’te operasyonlarının tamamında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullandı. Bu, veri merkezlerinden ofis binalarına, süpermarketlerden dağıtım merkezlerine kadar her yeri kapsıyor. Yni, dünya genelinde dört yıl üst üste en büyük yenilenebilir enerji alıcısı olmayı başardılar. Ve bu sayede, karbon emisyonlarını yüzde 3 oranında azaltarak 68,82 milyon ton CO2 eşdeğerine düşürdüler. Ancak pandemi öncesi seviyelere henüz dönülememiş, 2019’da bu rakam 51 milyon tondu.

amazon-yenilenebilir-enerji-hedefine-7-yil-erken-ulastiamazon-yenilenebilir-enerji-hedefine-7-yil-erken-ulasti

Amazon, 2023’te elektrikli araçlarıyla tam 680 milyon adet paket teslim etti. Evet, rakamlar doğru! Şirket, ABD’de teslimat sürelerini ve emisyonları azaltmak için lojistik ağını optimize etti. Hedef? 2030 yılına kadar 100 bin elektrikli aracı yollarda görmek. Amazon’un sokaklarda daha fazla elektrikli aracı görmek için yaptığı bu yatırımlar gerçekten etkileyici.


5.26 milyon güneş paneli! Dev enerji santrali faaliyete geçti!5.26 milyon güneş paneli! Dev enerji santrali faaliyete geçti!

5.26 milyon güneş paneli! Dev enerji santrali faaliyete geçti!

Çin’in Xinjiang bölgesindeki dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali devreye sokuldu. 100 milyon LED ampulü yakabiliyor.

Amazon yenilenebilir enerji hedefine ulaşmada daha farklı adımlar da attı. Avrupa’da tek kullanımlık plastik ambalajları yüzde 100 geri dönüştürülebilir kağıt ve kartonlarla değiştirdi. Kuzey Amerika’da ise plastik hava yastıklarının yüzde 95’i kağıt dolgularla değiştirildi. Bu sayede, hem çevreye zarar vermeyen hem de sürdürülebilir ambalaj çözümleriyle ön plana çıkıyorlar. Ayrıca, “Climate Pledge Friendly” etiketi taşıyan ürün sayısı yüzde 157 artarak 1,4 milyona ulaştı.

amazon-drone-teslimatamazon-drone-teslimat

Amazon’un AWS veri merkezleri de sürdürülebilirlikten nasibini almış durumda. 2023 yılında, su geri kazanım projeleri sayesinde yerel topluluklara tam 3,5 milyar litre su iade edildi. Ayrıca, ABD’de dış mekan su kullanımını yüzde 40 azaltmak için yeni standartlar belirledi.

Amazon’un yenilenebilir enerji kullanımı ve sürdürülebilirlik alanındaki çabaları, diğer büyük teknoloji firmalarına da örnek olabilir. Hem çevreye duyarlı hem de yenilikçi adımlar atarak geleceğe yatırım yapıyorlar.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Amazon’un bu çevresel başarıları sizce yeterli mi? Diğer büyük şirketler de benzer adımlar atmalı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın