“AMD, 1.2 Milyon GPU’lu Dev Yapay Zeka Bilgisayarı İçin Talep Topluyor!”

AMD 1.2 Milyon GPU'lu Dev Yapay Zeka Bilgisayarı İnşa Etmek İçin Talep Aldığını Açıkladı
Dünyanın En Büyük Süper Bilgisayarı Frontier

AMD, 1.2 milyon veri merkezi GPU’su üzerine kurulu devasa bir süper bilgisayar inşa etmek için bir talep aldığını açıkladı. Bu rakam, piyasa dinamikleri göz önüne alındığında, akıllara durgunluk veriyor.

AMD, yeni nesil yapay zeka kümelenmesi furyasıyla adeta bir “altına hücum” yaşayabilir. Şirket, 1.2 milyon GPU’ya ev sahipliği yapacak potansiyel bir yapay zeka kümesinin kurulmasında yer alabileceğini açıkladı. The Next Platform’a konuşan AMD’nin Veri Merkezi Çözümleri Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Forrest Norrod, AMD’nin “bilinmeyen müşterilerden” çok sayıda yapay zeka hızlandırıcı tedarikini gerektiren talepler aldığını iddia etti.

Hafızanızı biraz tazeleyelim. Hala 1.2 milyon GPU’nun devasa bir miktar olduğunu düşünüyorsanız, dünyanın şu anki en büyük süper bilgisayarı olan Frontier, yaklaşık 38.000 GPU kullanıyor. 1.2 milyon GPU’ya sahip olmak, sadece GPU’lardan kaynaklanan 30 katlık şaşırtıcı bir grafik işlem gücü farkı olduğu anlamına geliyor. Ve böyle büyük bir grafik yığınının sadece birbirine bağlanmasını düşünürseniz, bu modern teknoloji ile akıl almaz ve imkansız olabilir.

Peki, 1.2 milyon GPU’lu bir yapay zeka kümelenmesine sahip olmanın imkansız olduğuna inanıyor muyuz? Hayır. Bunun nedeni, yapay zekanın ilerleme hızıyla birlikte, yeterli işlem gücüne olan ihtiyacın da hızla artması ve Forrest’in de dediği gibi, “aklı başında insanların” piyasalardaki talebi karşılamak için büyük ölçekli veri merkezleri kurmak için milyarlar harcamaya hazır olması.

Bir süper bilgisayarı 1.2 milyon adet AMD Instinct MI300X yapay zeka hızlandırıcıyla donatırsanız, tek bir birimin yaklaşık 15.000 dolar olduğunu düşünürsek, sadece GPU’lar yaklaşık 18 milyar dolara mal olur. Ve böyle bir süper kümenin güç gereksinimlerini hesaba bile katmıyoruz. Yapay zeka şu anda olduğu hızda gelişmeye devam ederse, dünya çapında bu tür süper bilgisayarların ortaya çıkmasını bekleyebiliriz. Bu çok büyük bir yatırım olacak ve tamamlanması yıllar alacak, ancak tamamlandığında, bunlar gezegendeki en hızlı bilgi işlem platformlarından bazıları olacak.

NVIDIA‘nın CEO’su Jensen Huang, veri merkezi segmentinin önümüzdeki yıllarda trilyon dolarlık bir pazara dönüşmesinin beklendiğini söyledi. Microsoft ve OpenAI’nin 100 milyar dolarlık bir süper bilgisayar olan Stargate’i inşa etmeyi planladığı söylentileri vardı, bu yüzden 1.2 milyon GPU rakamı imkansız değil. Peki ya, büyük teknoloji şirketleri NVIDIA yerine AMD’yi mi seçecek? Bu sadece zamanın cevaplayabileceği bir soru.

Bir Cevap Yazın