AMD Yöneticisinden Şok İtiraf: PS4 İşbirliği Olmasaydı, AMD İflas Edebilirdi”

AMD Yöneticisinden Şok İtiraf: Sony ile PS4 İşbirliği Olmasaydı, Şirket İflas Bayrağını Çekebilirdi

On yıl önce AMD için işler pek de yolunda gitmiyordu ve analistler AMD’nin 2020 yılına kadar iflas edeceğini öngörüyordu. 2015 yılında AMD, küçülen PC pazarı nedeniyle %10’luk bir gelir düşüşü bildirdi. Neyse ki Sony ile PS4 üzerinde çalışmak, AMD’nin iflas etmesini engelledi. En azından AMD’nin Oyuncu Bilgisayarı Birimi Lideri Renato Fragale’nin LinkedIn özgeçmişinde yazdığı bu yönde.

Fragale LinkedIn’de “Bugüne kadar 91 milyondan fazla satan Sony PlayStation 4 (PS4) için 15 kişilik ürün geliştirme ekibini yönetti. AMD tarihindeki en başarılı lansmanlardan biri olarak görülen bu proje, AMD’nin iflas etmesini engelledi.” diye yazdı.

İlginç bir şekilde, Sony’nin PS4’ü özel bir AMD çipi kullanan tek konsol değildi; Microsoft’un Xbox One’ı da özel bir AMD SoC ile güçlendirilmişti. Microsoft’un konsolundan bahsedilmemesinin nedenlerinden biri de satış rakamlarıydı. Bugüne kadar 117 milyondan fazla PS4 konsolu satılırken, Microsoft yaklaşık 58 milyon Xbox One konsolu satmayı başardı.

AMD Yöneticisinden Şok İtiraf: Sony ile PS4 İşbirliği Olmasaydı, Şirket İflas Bayrağını Çekebilirdi
LinkedIn’deki O Yorum

Bu metnin kaldırılması veya düzenlenmesi ihtimaline karşı Fragale’nin özgeçmişinin bir ekran görüntüsünü de ekledik. AMD’nin Oyuncu Bilgisayarı Birimi Lideri’nden ilginç bir yorum ve paylaşmaya değer olduğunu düşündüğümüz bir yorum. Bu konudaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım.

Ahmet Yücedağ

Ahmet, hevesli, heyecanlı bir genç ve öğrendiklerini paylaşmak için can atıyor.

 

Bir Cevap Yazın