Apex Legends, Steam’de Bomba Gibi İncelemeler Alıyor!”

Apex Legends’ın yeni battle pass planı pek de iyi karşılanmıyor.

Respawn bu hafta Apex’in artık sezon başına bir uzun savaş bileti yerine iki kısa savaş bileti alacağını duyurdu. Haberin bu kısmının kesinlikle kötü bir şey olup olmadığı tartışılır: Respawn, yeni 60 kademeli yarı sezon biletlerinin eski 110 kademeli biletlerle aynı sayıda efsanevi kostüm içereceğini ancak daha az dolgu malzemesiyle olacağını söylüyor. 

Ancak oyuncular için açıkça kötü olan şey, artık savaş geçişlerinden kazandıkları Apex Coin’lerini biriktiremeyecekleri ve bunları gelecekteki geçişlerde premium kademeleri açmak için kullanamayacak olmaları. Premium parkurlar artık kilidini açmak için 9,99 ABD doları tutarında doğrudan ödeme gerektirecek, oyun içi para birimi ikamesi olmayacak.

Bu değişimin tek mantıklı açıklaması, birisinin Apex’in bu şekilde daha fazla para kazanabileceğini düşünmesi olabilir; bu yüzden duyurunun oyuncular için “değer” kattığı iddiası biraz küçümseyici geliyor. (Sanırım ‘bunu daha fazla para kazanmak için yapıyoruz’ demek muhtemelen pazarlamanın en iyi uygulaması değil, ama ben dürüstlüğü takdir ederdim.)

Apex oyuncuları artık memnuniyetsizliklerini standart yöntemle ifade ediyorlar : Oyuna olumsuz Steam yorumları yığmak. Battle royale nişancı oyunu bugün itibariyle 1.300’den fazla olumsuz yorum topladı ve son inceleme puanı ortalamasını “Karma”ya düşürdü.

Steam’deki Apex Legends kullanıcı derecelendirmeleri. (Görsel kredisi: Steam)

Birçok oyuncu, savaş bileti değişikliğini, hilecileri, hataları, sunucu sorunlarını ve denge anlaşmazlıklarını diğer şikayetleri olarak göstererek, devenin sırtını kıran son saman çöpü olarak çerçeveledi. “Şimdi yeni savaş bileti sistemiyle, oyunu ve çoğu oyuncuyu siliyorum, hoşça kalın,” diye yazdı bir Steam yorumcusu . Apex Legends alt dizini de aynı derecede kötü görünüyor: şu anda en çok okunan gönderilerden biri, ” Kaldırdım! ” diyor.

Apex’in oyuncu sayısında aslında ani bir düşüş olmadı: Ücretsiz oynanabilen nişancı oyunu, bugün 240.000’in üzerinde eş zamanlı oyuncuyla Steam’deki en popüler oyunlardan biri. Ve eşleştirme, hile, hatalar ve para kazanma kararlarıyla ilgili şikayetler Apex’e özgü değil; her büyük canlı servis oyunu bu eleştirilerin bir kombinasyonuyla karşı karşıya. 

Başka bir deyişle, Apex’i ölü bir oyun ilan etmek için biraz erken, ancak bu abartılı slogan mesajı veriyor: İnsanlar daha önce harcamak zorunda olmadıkları bir yerde para harcamaları istendiğinde gerçekten hoşlanmıyorlar.

Yayıncıların ve geliştiricilerin bu tür bir tepkiyle karşılaştıktan sonra geri adım atması alışılmadık bir durum değildir, bu nedenle EA ve Respawn’ın bunu başaracağı kesin değildir. Başarırlarsa, ilk yarım sezon savaş bileti Ağustos ayında 22. Sezonun başlamasıyla birlikte gelecek— değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz .

Bir Cevap Yazın