Apple’ın, yeni planı” Beklenen özellik: ücretli mi olacak?

Apple, yapay zeka (AI) dünyasında ücretli abonelik hamlesi yapmaya hazırlanıyor. Aslında başta, Apple Intelligence adı verilen yapay zeka fonksiyonlarının, uyumlu cihazlara sahip olan tüm kullanıcılar için ücretsiz olacağı söylenmişti. Ancak, Cupertino’daki planlar değişti ve bu özelliklerin gelecekte sadece abonelik karşılığında sunulması planlanıyor. Bildiğiniz iCloud+ tarzında bir abonelikten bahsediyoruz.

Apple, yapay zeka özelliklerini ücretli hizmetler olarak sunmayı planlıyor. Şirketin hizmet sektörü, son zamanlarda şirket için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Donanım satışlarının yavaşladığı bu dönemde, hizmetler önemli bir çıkış yolu sunuyor.

apple-yapay-zeka-ozellik-ucretli-olacakapple-yapay-zeka-ozellik-ucretli-olacak

Bloomberg’den Mark Gurman’ın raporuna göre, Apple da diğer büyük AI sağlayıcıları gibi yapay zeka teknolojilerini para kazandıracak bir şekilde kullanmayı planlıyor. Apple, kullanıcılarına ücretsiz bir temel erişim sunacak ama ekstra fonksiyonlar için aylık abonelik ücretleri almayı planlıyor. Şu anki iCloud+ gibi, belirli bir temel hizmet ücretsiz olacak, ancak daha fazlasını isteyenler ekstra ücret ödeyecek.


Apple Intelligence neden eski iPhone’larda veya Vision Pro’da çalışmıyor?Apple Intelligence neden eski iPhone’larda veya Vision Pro’da çalışmıyor?

Apple Intelligence neden eski iPhone’larda veya Vision Pro’da çalışmıyor?

Apple Intelligence ‘ın eski iPhone ‘larda neden çalışmadığını, ihanete uğramış hisseden Apple kullanıcıları için anlattık.

Dahası Apple, kullanıcılarının ChatGPT, Claude ve Google Gemini gibi diğer yapay zeka hizmetlerine erişimini sağlarken komisyon kazanmayı hedefliyor. Yani, Apple üzerinden bu hizmetleri kullandığınızda, Apple da kazanç elde edecek. Bu iş birliklerinin, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın sonbaharda piyasaya sürülmesiyle birlikte duyurulması bekleniyor.

Ancak işler her zaman güllük gülistanlık değil. Apple şirketinin büyük yapay zeka planları, Avrupa Birliği (AB) ile olan düzenleyici anlaşmazlıklar nedeniyle biraz zorlanabilir. Apple, bu yıl içinde AB bölgesinde AI hizmetlerini başlatamayabileceğini belirtti. Bu durum, Apple için hem imaj hem de ekonomik anlamda kayıplara yol açabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Apple’ın yapay zeka hizmetlerini ücretli yapma planı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın