Bahçelievler’de 4 katlı bina çöktü

İstanbul Bahçelievler’de 4 katlı binada çökme meydana geldi. Olay yerine sevk edilen ekipler, çalışma başlattı.

<!– –>

DHA

İstanbul’un Bahçelievler ilçesine bağlı Zafer Mahallesi Yadigar Sokak içerisinde bulunan 4 katlı binada, kısmi çökme meydana geldi.

Arama kurtarma çalışması başlatıldı

İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler çevrede güvenlik önlemi alarak binada çalışma başlattı.

Ekiplerin çalışması sürüyor.

İstanbul Valiliği: “Çöken bina boştu”

İstanbul Valiliği, Bahçelievler’de kısmen çöken bina ile ilgili açıklama yaptı:

27.06.2024 Perşembe günü saat 04.45 sıralarında Bahçelievler İlçesi Zafer Mahallesi Yadigar Sokak’ta bulunan ve 1970 yılında yapıldığı tespit edilen 4 katlı binada kısmi çökme meydana gelmiştir. Olay yerine çok sayıda AFAD, itfaiye, 112 acil ve emniyet ekibi sevk edilmiştir. Ekiplerin olay yerinde yaptığı incelemede olayda ölen, yaralananın ya da enkaz altında kalanın bulunmadığı tespit edilmiştir.

Çöken binanın çevresindeki binalar tedbir amaçlı boşaltılmış olup, olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri de alınmıştır.

Vatandaşlar dehşet anlarını anlattı

Çökme nedeniyle kendi evinin de hasar gördüğünü söyleyen Ayhan Taşkın,

Ben hemen yan binada oturuyorum. Bizim binamızda da büyük hasar var. Yatak odası komple gitti. O anda uyuyorduk. Bir gürültü duydum kalktım. Duvar gittiği gibi zor kurtardım çocukları. Çok korktuk. Kapıyı kırdım çocukları yatak odasından çıkarttım.

ifadelerini kullandı.

“Kamyon geçse binalar sallanıyor”

Harun Kolal isimli bir başka vatandaş ise,

Bir gürültü duyduk. Deprem sandık. Camlara çıktık. Binanın çöktüğünü gördük. Tam karşısından bir inşaat çalışması vardı. Vinçler çalışıyordu. Sarsıntısını ana caddeden bile hissediyorduk. Zaten bu binaların hepsi eski.

şeklinde konuştu.

Mahallede yaşayan Zeynep Dernek isimli kadın, kentsel dönüşüm konusunda çalışma yapılması gerektiğini belirterek, “Bu mahallenin hepsi eski evler. Burada inşaat çalışması var. Evlerimiz sallandı. Kamyon dahi geçse binalarımız sallanıyor.” dedi.

Bina yıkılmadan hemen önce çatlakları görüntülediler

Öte yandan bina yıkılmadan kısa süre önce çevredeki vatandaşlar, çatlaklar oluşan binayı cep telefonu ile görüntüledi. O sırada bazı çevre sakinleri ekipleri arayarak yardım istedi. Kısa süre sonra ise çöken binadan düşen beton yığınları görüntülere yansıdı.

Çöken binanın 3 katı kaçak çıktı

Çöken binanın resmi kayıtlarda 4 katlı olduğu, 1994 yılında kaçak 3 kat çıkıldığı ortaya çıktı. Binanın çökmeden önceki hali fotoğraf karesine yansıdı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir Cevap Yazın