“Windows Server 2025: Başlarken’e Veda Ediyor!”

Elveda Başlarken, Windows Server 2025'te Artık Görünmeyecek
Başlarken Uygulaması Kaldırılmış

Windows meraklılarının nadiren kullandığı Get Started yani Başlarken uygulaması, Windows Server 2025’te tarihin tozlu raflarına karışıyor.

Ortalama bir Windows kullanıcısı için, “Başlarken” uygulaması muhtemelen Windows 11’deki en az kullanılan (hatta belki de hiç kullanılmayan) uygulama olarak biliniyor. Maalesef, artık kolayca kaldırılabilen birçok yerleşik uygulamanın aksine “Başlarken” uygulamasından kolayca kurtulamıyorsunuz. Ancak en azından Windows Server 2025’te işler yakın gelecekte değişebilir.

PhantomOfEarth’ün X’te paylaştığı üzere, Windows Server 2025 Insider Preview build 26244, “Başlarken” uygulamasını gizlemeyi mümkün kılıyor. Muhtemelen sunucu ortamında pek kullanışlı veya pratik olmayan bu özellik, bazı Ayarlar uygulaması bölümleri için de geçerli olacak gibi görünüyor. Microsoft yakında “Nearby Share” sayfasını da gizleyebilir.

Bu değişikliklerin Windows 11’in tüketici sürümlerine gelip gelmeyeceğini görmek ilginç olacak. Nearby Share ev ortamlarında kesinlikle kullanışlı olsa da, “Başlarken” uygulamasının gitmesini çok az kullanıcının özleyeceğini (belki de hiç özlenmeyeceğini) söylemek yanlış olmaz. Windows 11’de ipuçları ve püf noktaları için özel bir uygulama bulunuyordu, ancak Microsoft bunu kullanımdan kaldırdı ve uygulama yakında işletim sisteminden tamamen kaldırılacak.

Bilmeyenler için “Get Started”, Windows Feature Experience Pack’in bir parçasıdır ve bu nedenle başka şeyleri bozmadan işletim sisteminden kaldırılması zordur.

Ahmet Yücedağ

Ahmet, hevesli, heyecanlı bir genç ve öğrendiklerini paylaşmak için can atıyor.

 

Bir Cevap Yazın