“Baldur’s Gate 3 Yazarına Göre Ayı Seksi, Oyun Tarihinde Bir Dönüm Noktası Olabilir”

Baldur’s Gate 3’ün bir ayıyla seks yapmanıza izin verdiğini muhtemelen biliyorsunuzdur . Şimdi adil olmak gerekirse, oyuncuların %33’ünün iç çamaşırında kıl var, bu yüzden izleyicilerini onarılamayacak kadar korkutmadı. Neden kafiyeli yazdığımı merak ediyorsanız, bunun nedeni yukarıdaki başlığı oluştururken muhtemelen delirmiş olmamdır.

GamesRadar’daki arkadaşlarımızın bildirdiğine göre , kıdemli anlatı tasarımcısı Baudelaire Welch, Develop: Brighton 2024’te yaptığı bir sunumla, ayı temalı sahnenin oyun dünyasına olan etkisini kısıtlanmış bir kitleye anlattı.

Specifically, Welch focuses their analysis on the traditional practices of both fanfiction and meme nonsense. Like it or not, both are a pretty big part of contemporary gaming culture nowadays—especially in a game like Baldur’s Gate 3 where, well, everyone’s hot.

Still, to see Welch say the quiet part out loud here is both refreshing and terrifyingly powerful. “Romance is one of the longest-tail parts of a fandom you can create,” they begin, rightly noting that players will constantly output fanfiction about a “good romance” in any title—and that debates over the specifics will keep the flames of interest stoked “for a very long time.”

Welch goes on to consider why the bear sex scene so thoroughly captured players’ imaginations. To clarify something for a moment in case you’ve not played the game—the bear in question, Halsin, isn’t actually an animal per se. He’s a druid who can take a “wildshape” of various forms, which the D&D 5e handbook handily states conserves their mental statistics for the duration—which neatly tidies away any major ethical concerns here.

“This scene feels like a watershed moment in game history,” Welch declares, completely shattering the rest of my afternoon, “where the fanfiction community feels like they’re not a subculture, but are the majority audience being catered to in a scene and in the game as a whole.”

I do have some complicated feelings about this all on paper. It would, in many ways, be easy to see Welch’s comments here as extremely cynical—pandering, even—to a subculture who (lets face it) isn’t always interested in telling an actually good story, so much as it’s interested in the art of playing with tropes like toy dolls.

That being said, I’m sure most writers capable of sustaining an audience with hundreds of thousands of words of alt-universe smut—and they are out there, believe me—absolutely have a good handle on the craft. Not to mention, this isn’t anything particularly new. Raunchy fanart and fiction have both existed since the days of Dragon Age: Origins—moreover, the original Baldur’s Gate. The romance mods have a legacy.

I’d be more bothered by these statements if Baldur’s Gate 3 didn’t happen to have a carefully crafted, considered story with some exceptional character writing. Larian can cheekily throw a bone while also telling a good story—playfulness and a bit of audience participation is just good theatre.

In fact, Welch reminds us that Larian actually made Halsin romanceable as a result of that initial thirst during early access: “In order to reach out to that part of the community, Larian gave them an incredibly silly scene which takes an identity and moniker from the gay community literally—the gay bear becomes the gay bear.”

Baldur's Gate 3 — Birinci Druid Halsin'in konuşmasından bir ekran görüntüsü.

(Görsel kaynağı: Larian Studios)

Larian’ın buna yaslanma kararını vermesine rağmen, Halsin’in seslendirme sanatçısı Dave Jones’un her şeyi olduğu gibi ve iyi bir mizahla karşılamaktan mutlu göründüğünü vurgulamak için bir dakika ayırmalıyım – yazının yazıldığı zamandan sadece 40 dakika önce, Halsin’in kendisini bir havluyla kuruladığı, üstü çıplak bir hayran resmini retweet etti. Şakaya dahil olduğunu söylemek güvenlidir.

Welch, bu göz kırpma, dürtme tavrının “oyunculara crackfic geleneğinden bir şeyler veriyormuş gibi hissettirdiğini” söylüyor -bu arada, bu kasıtlı olarak saçma bir hayran kurgusu- “ya da sadece Discord’daki saçmalık deliğinden bir şeyler ve bunu ana akım bir özellik olarak sunuyor. Arkadaşlarınızla şakalaşarak geçirdiğiniz tüm zamanın doğrulandığı, görüldüğü hissi uyandırıyor ve daha önce kaç oyun size böyle hissettirdi?”

PC Gamer yazarı meslektaşım Lauren Morton’un geçen yıl belirttiği gibi, kesinlikle işe yaradı . Baldur’s Gate 3, o yaratıcılık ve hayal gücü kovanını korkutucu bir ustalıkla tamamen ele geçirdi. Ancak belirtildiği gibi, oyun için hala ikincil bir hedef gibi hissettiriyor. Orada, asla Flanderization’a doğru kayıyormuş gibi hissettirmeyen bir küstahlık var ve Larian’ın bir sonraki oyunu(ları) için de bu şekilde kaldığı sürece, ben de tamamen destekliyorum.

Bir Cevap Yazın