BMW 7 Serisi’, hiçbir araçta “olmayan bir özelliğe sahip’!

Yeni BMW 7 Serisi, dünyada ilk kez bir araçta hem Seviye 2 hem de Seviye 3 otonom sürüş sistemlerini bir araya getiren otomobil üreticisi oldu. Yeni BMW 7 Serisi, BMW Highway Assistant ve BMW Personal Pilot sistemlerine sahip olacak. Peki nedir bu sistemler? Neden bu kadar önemli?

Otonom sürüş sistemlerinden biri olan Seviye 2 Highway Assistant, BMW 7 Serisi müşterilerinin ellerini direksiyondan uzun süre çekmelerine olanak tanıyor. Ancak sürücülerin yol koşullarına dikkat etmeleri ve gerektiğinde aracı kontrol etmeleri gerekiyor. Bu sistem, şerit değiştirme, yavaş hareket eden trafiği sollama ve ardından aracı önceden ayarlanmış hıza yavaşlatma gibi işlevleri yerine getiriyor. Sürücüler, sistemin önerdiği durumlarda yan aynalara bakarak şerit değişikliklerini başlatabiliyorlar.

bmw-7-serisi-otonom-ozelligibmw-7-serisi-otonom-ozelligi

Seviye 3 otonom sürüş sistemi, sürücülerin ellerini direksiyondan çekip sürüş görevlerini araca devretmelerine izin veriyor. BMW 7 Serisi’nde, BMW Personal Pilot L3 özelliği, sürücünün yolu izlemek zorunda kalmadan 50 km/saat hıza kadar aracı sürebiliyor. Bu da, yavaş akan trafikte sürücünün TV izleyebileceği veya e-postalarını kontrol edebileceği anlamına geliyor. Ancak, sürücünün her zaman sürüş sorumluluklarını devralmaya hazır olması gerekiyor.


BMW uzun yol motosikletini tanıttı: R 1300 GS AdventureBMW uzun yol motosikletini tanıttı: R 1300 GS Adventure

BMW uzun yol motosikletini tanıttı: R 1300 GS Adventure

BMW R 1300 GS Adventure modeli, uzun yol maceralarına özel olarak tasarlanmış bir motosiklet olarak satışa çıktı.

BMW 7 Serisine özel L2 ve L3 otonom sürücü destek paketleri, şimdilik Almanya’da 6 bin Euro fiyatla sunuluyor. BMW, zaten Personal Pilot L3 sistemine sahip olan araçların, Ağustos 2024’ten itibaren Highway Assistant işlevlerini de alacaklarını belirtiyor. Dipnot olarak, Mercedes’in de 2022’de Seviye 3 otonom sürüşü tanıttığını ve bu teknolojiyi ABD’de de deneme onayı aldığını hatırlatalım.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın