Bungie, Destiny 2’deki Zaman Sınırlamasıyla İlgili Oyuncu Şikayetlerine Köklü Bir Değişiklik Yapıyor”

Bungie bir kez daha hayranları dinledi ve geri bildirimleri dikkate aldı ve bunun sonucunda Destiny 2’nin Final Shape genişleme paketinin ikinci bölümünde hikaye içeriğini sunma biçiminde oldukça büyük bir değişiklik yapıyor: Hikayenin önemli bölümlerini haftalık bir ritimde yaymak yerine, hepsini her bölümün başında aynı anda yayınlayacak, böylece oyuncular hikaye içeriğini “istedikleri hızda” oynayabilecekler.

Since 2017, Destiny 2 has run on a seasonal model, with each new season adding new activities and weekly story-telling not unlike a Saturday morning cartoon, complete with occasional plot twists. (Who can forget Nezarec, Final God of Pain being turned into a cup of tea in the finale of Season of Plunder.) However, players had become vocally tired of a format that meant most weeks ended with a message along the lines of: “Please wait for X to complete processing Y before we continue with Z.”

Partly as a result of that feedback, in 2023 the studio announced it would be shifting to an episodic model after the release of The Final Shape expansion, which Bungie said would provide “a new, innovative way for players to engage with Destiny 2 throughout the year.”

However, to most players the practical difference between “seasons” and “Episodes” wasn’t immediately clear except that The Final Shape would have three Episodes rather than the traditional four seasons; each Episode was further divided into three acts, running for six weeks apiece and adding new quests, activities, weapons, armor, story, and other such content through the duration.

This “episodic cadence” content map lays it out more clearly:

(Image credit: Bungie)

So far, the new story content released as part of Echoes has very much followed the time-gated model of seasons past. It’s basically like a weekly soap opera: You watch an Episode, and then you fiddle your thumbs for seven days until the next ep airs. That’s fine for casual viewers (or players, as the case may be) but some deeply committed fans would rather not wait.

During today’s developer livestream, Destiny 2 narrative director Alison Luhrs said that will change with the launch of The Final Shape’s second act, Revenant, which is due out in early October.

“We’ve been listening to the fans, and listening to feedback, and we agree, it’s time for a change,” Luhrs said. “So we’re going to do a trial of something new in act two. We’re going to be dropping all three beats of the act at once.

“So we’ll be dropping all of the three beats for act one at the same time, all the three beats for act two at the same time, all the same beats for act three. The goal is to encourage players to play at their own pace, to get all of that content at once if that’s what they’re looking for, or to meter it out at whatever pace they want to play at.”

Destiny 2 – Echoes: Act 2 | Developer Livestream – YouTube
Destiny 2 - Echoes: Act 2 | Geliştirici Canlı Yayını - YouTube

Watch On

Luhr’un “ikinci perdede yeni bir şey yapmak” hakkındaki yorumu muhtemelen yanlış bir ifadeydi, çünkü Destiny2Team Twitter hesabı yayından sonra değişikliğin ikinci Bölüme geleceğini açıkladı : “Bir sonraki Bölümümüz Revenant için her Perdenin tüm hikayesi haftadan haftaya değil, yayınlandığı anda oynanabilir olacak. Amacımız oyunculara kendi hızlarında oynama fırsatı vermek. Bu değişiklikler yayınlandığında geri bildirimleri izleyeceğiz.”

(Görsel kaynağı: Destiny2Team (Twitter))

Yıllar boyunca Destiny 2 destanına en ufak bir ilgi gösterdiyseniz hiç de şaşırtıcı gelmeyecek bir şekilde, değişikliğe verilen ilk tepki tamamen olumlu olmadı. Büyük sorun, zaman sınırlamasının hala devam ediyor olması, sadece bu değişiklikten sonra daha önceden yüklenmiş olacak: Her bölümün hikaye içeriğini aynı anda kullanılabilir hale getirmek, sıkı oyuncuların erişmek için beklemesi gerekmeyeceği anlamına geliyor, evet, ancak aynı zamanda dört günde her şeyi bitirdikten sonra huzursuzlanmak ve başka oyunlar oynamayı düşünmek için daha fazla zamana sahip olacakları ve ardından bir sonraki bölümün gelmesi için beş hafta daha beklemek zorunda kalacakları anlamına geliyor.

Luhrs, Destiny 2: The Final Shape Episode 2’ye gelecek yapısal değişiklikler hakkında daha fazla bilginin lansmana yaklaştıkça açıklanacağını söyledi. Bunun 16 Temmuz’da gerçekleşmesi planlanıyor.

Bir Cevap Yazın