“Katolik Kilisesi, İlk Oyuncu Azizini Aziz İlan Etmeye Hazırlanıyor”

Vatikan, internette müjdeyi yayan ve video oyunlarını seven “Tanrı’nın etkileyicisi” olarak bilinen bir gencin aziz olarak kanonlaştırılacağını duyurdu. Carlo Acutis 1991’de doğdu ve Papa Francis tarafından toplanan kardinaller tarafından kanonlaştırılması onaylandıktan sonra Katolik Kilisesi’nin ilk “bin yıllık azizi” olacak.

Acutis 2006 yılında 15 yaşındayken lösemiden öldü, ancak kısa hayatını Katolik inancının farkındalığını yaymaya ve yoksullara yardım etmeye adadı. Londra’da İtalyan ebeveynlerin çocuğu olarak doğdu ancak hayatının çoğunu Milano’da geçirdi. Acutis, ailesi tarafından Halo (doğal olarak), Super Mario ve Pokémon gibi video oyunları oynamaktan hoşlanan ve sekiz yaşından itibaren bir PlayStation sahibi olarak hatırlanıyor: ancak dindar genç adam kendini günde bir saat oyunla sınırladı.

Aziz olma süreci onlarca yıl, hatta yüzlerce yıl sürebilir, ancak Acutis Katolikler arasında ünlü bir dava haline geldi ve oldukça popüler bir figür. Çoğunlukla kot pantolon ve spor ayakkabıyla tasvir edilen genç, hem çevrimiçi çalışmaları hem de genç nesil Katoliklerin sembolü olması nedeniyle “Tanrı’nın etkileyicisi” lakabını aldı: Acutis, dünya çapında mucize raporlarını belgelendiren bir web sitesi oluşturdu ve bu web sitesi büyük bir takipçi kitlesi buldu.

Annesi Antonia Salzano Mayıs ayında CNN’e “Benim yaptığım gibi siz de kutsal olabilirsiniz” dedi. “Yine de, tüm medya ve teknolojilerle birlikte, bazen kutsallığın geçmişe ait bir şey olduğu görülüyor. Bunun yerine, kutsallık günümüzde bu modern zamanda da bir şey.”

Salzano, Acutis’in dokuz yaşından itibaren Milano’daki evsizlere yardım etmeye zaman ayırdığını, özellikle de tek bir ayakkabıya sahip olmakta ısrar ettiğini ve biriktirdiği paranın da yoksullara yardım için kullanıldığını söyledi. 

Aziz olmak için adayların kendilerine atfedilen iki ayrı mucizeye sahip olması gerekir ve bunlar kilise yetkilileri tarafından oldukça ayrıntılı bir şekilde incelenir. Acutis, annesinin oğluna yardım etmesi için Acutis’e yaptığı dualar sonrasında pankreas rahatsızlığı olan bir Brezilyalı çocuğun iyileşmesinin ardından 2020 yılında ilk kez kutsanmıştır.

İkinci mucize, İtalya’nın Floransa kentinde bisikletinden düştükten sonra ciddi bir kafa travması geçiren Kosta Rikalı bir kızın bildirilen iyileşmesiyle ilgilidir. Annesi, Assisi’deki Acutis’in mezarında kızın iyileşmesi için dua etti ve işte, kızı tamamen iyileşti.

Acutis’in azizliğe giden yolu alışılmadık derecede kısaydı. Bir kişi ölümünden beş yıl sonrasına kadar kanonizasyon için aday gösterilemez, bu yüzden Acutis’in davası 2012’de ölümünden altı yıl sonra başladı. 2018’de “Saygıdeğer”, 2020’de “Kutsanmış” ilan edildi ve bir tarih belirlenmemiş olsa da, 2025’te Katolik kilisesinin jübile kutlamaları sırasında aziz ilan edilmesi bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde, Papa Acutis’i Vatikan Şehri’ndeki Aziz Petrus Meydanı’nda resmen aziz ilan edecek, ardından Katolik Kilisesi onu her yıl bir bayram gününde anacak ve kiliseler ve okullar onun adını taşıyabilecek.

Acutis Game – İlk Katolik Açık Dünya Metaverse’i (Bugün Ön Sipariş Verin!) – YouTube
Acutis Game - İlk Katolik Açık Dünya Metaverse'i (Bugün Ön Sipariş Verin!) - YouTube

İzle

Acutis’in ölümünden sonraki şöhretinin daha tuhaf tezahürlerinden biri The Acutis Game adlı bir projedir. Kendisini “ilk Katolik açık dünya metaverse’i” olarak tanıtan oyun, görünüşe göre Acutis’in yüzyıllar boyunca zaman yolculuğu yapmasını, Katolik tarihindeki diğer azizlerle ve önemli figürlerle tanışmasını ve çeşitli Kutsal mekanlara seyahat etmesini takip edecek. Diğer önemli noktaların yanı sıra, bu metaverse size genç Papa John Paul II olarak kayak yapma olanağı sunacak.

Bir Cevap Yazın