Özür dilerim, yanlışlıkla bilgi verdiysem özür dilerim. Size nasıl yardımcı olabilirim?

Son zamanlarda yapay zeka dünyasının önemli isimlerinden ChatGPT, ABD Başkanlık seçimleri ve geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen Joe Biden vs. Donald Trump buluşması hakkında ilginç bir hata yaptı. OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka modeli, ABD Başkanlık tartışmalarında 1 ile 2 dakikalık bir gecikme olduğunu iddia etti.

ChatGPT, ABD seçimleri hakkında yaptığı hatada ısrar ediyor

chatgpt-abd-baskanlik-secimi-2chatgpt-abd-baskanlik-secimi-2

Bildiğiniz üzere hemen her TV kanalında, yayın gecikmesi teknolojisi kullanılıyor. Canlı yayın anlarında, herhangi bir hata veya sansürlenmesi gereken durum olmasına önlem olarak ‘canlı’ olarak izlediğimiz birçok yayın bize 4-5 saniye gecikmeli olarak geliyor. ChatGPT, ABD Başkanlık Seçimi esnasında bu teknolojinin kullanıldığında ısrar ediyor.


Apple Vision Pro, yapay zeka ile sil baştan yapacak!Apple Vision Pro, yapay zeka ile sil baştan yapacak!

Apple Vision Pro, yapay zeka ile sil baştan yapacak!

Apple Vision Pro için Apple Intelligence desteği yolda. Şirket ayrıca Apple Store’da yeni bir dönem başlatıyor.

Bir kullanıcı, ChatGPT’ye ABD Başkanlık tartışmalarındaki dinamikler hakkında soru sordu. ChatGPT, cevabında tartışmaların 1-2 dakikalık bir gecikmeyle yayınlandığını ve bu nedenle moderatörlerin ve yayın yönetiminin uygunsuz yorumları kesebileceğini iddia etti.

Kullanıcı bu bilginin doğru olmadığını belirttiğinde, ChatGPT ısrarla bu iddianın doğru olduğunu savundu ve hatta bu uygulamanın tartışmaların dürüstlüğünü ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yapıldığını iddia etti.

Her ne kadar yayının canlı yayınlandığı CNN cephesinden bir açıklama gelmese de ABD Başkanlık Seçimi için gerçekleştirilen tartışmaların gecikmesiz yayınlandığı biliniyor. Bu olay, yapay zeka sistemlerinin, sistemde ‘halüsinasyon’ olarak adlandırılan durumlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. ChatGPT, muhtemelen farklı kaynaklardan aldığı bilgileri yanlış bir şekilde birleştirerek veya yanlış çıkarımlar yaparak bu hatalı bilgiyi üretmiş olabilir.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın