Ekran’ Kartınızın Ray-Tracing Performansı, Ne Kadar İyi?

Basemark, farklı cihaz türleri ve platformlarda ray-tracing yeteneklerini değerlendirmek için tasarlanmış yeni test aracını yayınladı. Şirketin duyurduğu grafik performans takibi uygulaması GPUScore: Breaking Limit olarak adlandırılıyor. Akıllı telefon, tablet, laptop ve bilgisayarlarda ray-tracing takibi yapabiliyor.

Ray-tracing teknolojisi günümüzde akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Bu yüzden ray-tracing performansını güvenilir şekilde karşılaştırabilen bir araca ihtiyaç duyuluyordu. Breaking Limit ise cihazlar ve platformlar arasında ray-tracing ölçümleri yapabiliyor.

Benchmark, farklı kullanım durumlarını test eden iki performans ölçümü yapıyor. Breaking Limit, son kullanıcıya hitap eden ekran kartlarının ray-tracing performansını karşılaştırmak için oldukça uygun. Uygulama ayrıca üst düzey masaüstü ekran kartlarına kapsamlı testler yapmaya da izin veriyor.


Meta Quest, Apple Vision Pro’ya rakip olacak yeni özelliği duyurdu!Meta Quest, Apple Vision Pro’ya rakip olacak yeni özelliği duyurdu!

Meta Quest, Apple Vision Pro’ya rakip olacak yeni özelliği duyurdu!

Meta Quest ve Apple Vision Pro arasındaki rekabet kızışıyor. Meta cephesi, sanal gerçeklik gözlüğü için yepyeni bir özellik duyurdu.

Buna ek olarak benchmark; Nvidia DLSS ve AMD FSR gibi kare hızlarını artıran yapay zeka tabanlı teknolojileri de değerlendiriyor. Böylece bu teknolojilerin ray-tracing ile işlenen grafikleri nasıl etkilediğine dair fikir edinmek mümkün hale geliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Basemark, ray-tracing’in birden çok cihazda kullanılabilir hale geldiğini ve platformlar arasında yürütülecek testlerin kritik önem taşıdığını söyledi. Breaking Limit ise farklı donanım konfigürasyonları, işletim sistemleri ve grafik API’larını test etme imkanı tanıyor.

Peki siz ray-tracing teknolojisi ve GPUScore Breaking Limit hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Bir Cevap Yazın