“Elektrikli Otomobil Satışları Düşüyor mu? Avrupa’da Son Durum Ne?”

Elektrikli otomobil satışları bazı bölgelerde ciddi artış gösterirken, bazı bölgelerde ise düşüş yaşıyor. Bunun en iyi örneği Çin ve Avrupa. Çin’de satışlar artarken, Avrupa’da belirsizliğin durgunluğu söz konusu. Peki şu anda satışlardaki durum ne? Gelin inceleyelim.

Bugün otomobil pazarının beşiği Almanya’nın elektrikli otomobil satışları açıklandı. Avrupa otomobil sektörünün kalbi konumundaki Almanya’da elektrikli otomobil satışlarında yüzde 16,4 oranında düşüş mevcut. Elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen marka Tesla’nın Almanya’daki durumu da pek farklı değil. Ocak-Haziran döneminde toplam 21 bin 249 satışla yüzde 41,6 düşüş kaydeden Tesla, yanlızca Haziran ayına bakıldığında yüzde 42,2 düşüşle 4 bin 648 adet satış yaptı. Bu rakam onu 5 bin 158 adet satış yapan MG’nin de gerisinde bıraktı.

Elektrikli otomobilleri bir kenara bırakıp tüm binek araç satışlarına baktığımızda yılın ilk yarısında yüzde 5,4 artış gözlemleniyor. Bu yılın Haziran ayını 2023 yılının Haziran ayı ile kıyasladığımızda ise yüzde 25,8 oranında artış olduğu görülüyor. Yani EV satışları ne kadar düşse de, benzinli, hibrit ve dizel gibi yakıtlar kullanan araçlar hala ciddi satış rakamlarına sahip. Gelin marka bazında araç satışlarına da göz atalım.


Ford, 40 yıllık modelini elektrikli olarak canlandıracak!Ford, 40 yıllık modelini elektrikli olarak canlandıracak!

Ford, 40 yıllık modelini elektrikli olarak canlandıracak!

Ford Capri 40 yıl sonra elektrikli olarak geri dönüyor. 1984 yılında son üretimini yapan araç, neler sunacak?

BMW’nin bu yılın ilk yarısında 114 bin 690 adet araç sattığı bilgisi listelerde mevcut. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında artış yakalayan BMW, toplam satış rakamında 126 bin 847’ye ulaşan Mercedes’in gerisinde. Hem de Mercedes yüzde 12,7 gibi bir düşüş yaşamışken.

Öte yandan yüzde 11 artışla toplam 289 bin 218 satış kaydeden Volkswagen, yüzde 37,9 artışla 83 bin satış yapan Seat’ı, yüzde 24,9 artışla 104 bin satış yapan Skoda’yı ve yüzde 15,5 artışla 77 bin satış yapan Opel’i geride bırakıyor.

Bir Cevap Yazın