“Google, Samsung Galaxy Kullanıcılarını Uyardı: ‘Güvende Değilsiniz!'”

Google, Samsung Galaxy akıllı telefon kullanıcılarını Android içindeki ciddi bir güvenlik açığı konusunda uyardı. Henüz yaması bulunmayan bu açık, kötü niyetli kişilerin ve hacker’ların cihazlara uzaktan erişmesine ve hassas verileri çalmasına sebep olabilir.

Google’ın güvenlik departmanı tarafından keşfedilen bu açık, Samsung’un, cihazın hücresel ağa bağlanmasını sağlayan Exynos modeminde yer alıyor. Açık, saldırganların sadece kurbanın telefon numarasını kullanarak uzaktan kod çalıştırmasına olanak tanıyor.

Google, açıktan etkilenen Samsung Galaxy modellerini açıkladı

Google’ın Project Zero ekibi, açığı Samsung’a bildirdi ancak Güney Kore menşeli teknoloji devi şirket henüz bir yama yayınlamadı. Bu nedenle Google, kullanıcıları korumak için açığı kamuoyuna duyurma kararı aldı. Etkilenen cihazlar arasında Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04 serisi telefonlar bulunuyor. Ayrıca bazı Vivo cihazları ve Google’ın kendi akıllı telefonu Pixel 6 ve 7 serisi telefonlar da risk altında.


Samsung Galaxy Z Flip 6 tamamen sızdı! İşte tasarımı ve özellikleriSamsung Galaxy Z Flip 6 tamamen sızdı! İşte tasarımı ve özellikleri

Samsung Galaxy Z Flip 6 tamamen sızdı! İşte tasarımı ve özellikleri

Samsung Galaxy Z Flip 6 bugün son hali ile karşımıza çıktı. İşte Samsung’un en yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip 6’nın detayları.

Önlem almak için ne yapabilirsiniz?

Google, yukarıdaki telefon modelellerini kullananlara, Wi-Fi çağrısı ve VoLTE özelliklerini devre dışı bırakmalarını öneriyor. Bu sayede telefonunuza uzaktan erişim sağlanıp verilerinizin çalınmasına engel olabilirsiniz.

Samsung cephesi, açığı ele aldıklarını ve en kısa sürede bir güvenlik güncellemesi yayınlayacaklarını açıkladı. Ancak henüz bir kesin tarih açıklanmamış durumda.

Son olarak uzmanlar, kullanıcılara cihazlarındaki yazılımları düzenli olarak güncellemelerini ve resmi uygulama mağazaları dışından uygulama yüklememelerini tavsiye ediyor. Ayrıca, bilinmeyen Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmak da önemli bir güvenlik önlemi…

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Telefonunuz riskli modeller arasında mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın