“Intel, Arrow Lake ile performansı uçuracak! Mimari değişikliği bekleniyor.”

Intel, 2024 yılında piyasaya süreceği yeni nesil Arrow Lake serisi işlemciler için çalışmalarına hız kattı. Ortaya çıkan son bilgilere göre Arrow Lake işlemcileriyle birlikte çekirdek yapılanmasında değişikliğe gidecek.

Intel; ilk olarak Alder Lake ile ve ardından “Raptor Lake ile hibrit CPU mimarisine geçiş yaptı. Bu kapsamda yüksek performanslı P-çekirdekleri bir bölgede, verimli E-çekirdekleri ise başka bir bölgede yer alıyordu. Bu da çip üzerindeki çekirdeklerin ayrık çalışmasını sağlıyordu.

intel-masaustu-cipi-arrow-lake-tarihiintel-masaustu-cipi-arrow-lake-tarihi

Ancak Intel, Arrow Lake ile E-çekirdeklerini P-çekirdeklerin arasına dağıtmayı amaçlıyor. Birbirinden bağımsız kümeler yerine, E-çekirdeklerini P-çekirdek kümeleri arasına yerleştirecek. Şirkete göre bu yeni yapılanma, farklı çekirdek türleri arasındaki gecikmeyi azaltacak.


Oyuncular üzgün! RAM ve GPU fiyatlarına zam geliyorOyuncular üzgün! RAM ve GPU fiyatlarına zam geliyor

Oyuncular üzgün! RAM ve GPU fiyatlarına zam geliyor

Nvidia RTX 5090 gibi yeni ekran kartları bekleyenler için kötü haber. RAM ve ekran kartları maliyeti yakın zamanda yükselişe geçecek.

E-çekirdeklerin P-çekirdeklerin arasına yerleştirilmesiyle birlikte çekirdekler arasındaki “iletişim” de artmış olacak. E-çekirdek kümesinden alınan işlemlerin P-çekirdeklerine daha kolay dağıtılması bekleniyor. Bu sayede P-çekirdekleri ve E-çekirdekleri arasındaki iş parçacığı gecikmesi de düşecek.

Öte yandan Intel’in Thread Director teknolojisi, iş yüklerini mümkün olduğunca enerji tasarruflu E-çekirdeklerde dağıtmaya çalışıyor. Ancak işlemci üzerindeki performans ihtiyacı artarsa iş parçacıkları P çekirdeklerine geçiş yapıyor.

Intel ayrıca E-çekirdeklerin dağıtılmasıyla birlikte termal yönetimin daha kolay olacağını düşünüyor. Bu, özellikle oyunlarda ısınan işlemcilerin önüne geçebilir.

Peki sizler bu yeni nesil yapılanma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın