“Shadowlands, Blizzard’ı World of Warcraft’ın Daha İyi Bir MMO Olması İçin En Eski Fikirleri Yeniden Düşünmeye Zorladı, Yönetmen Açıkladı”

World of Warcraft geliştiricileri, oyunu neredeyse öldüren Shadowlands genişlemesi sırasında oyuncu geri bildirimlerini büyük ölçüde reddetmelerinin ardından ani bir dönüş yaptı . MMO’nun 10. genişlemesi The War Within ufukta belirirken, oyun yönetmeni Ion Hazzikostas PC Gamer’a Blizzard’ın oyuncuların istekleriyle uyum içinde kalmak için WoW’un temel sistemlerini yeniden incelemeye her zamankinden daha istekli olduğunu söyledi.

“The last few years really have been a time of introspection and reexamination of all of the building blocks, the design DNA, of WoW,” he said. “Turning over every stone holding it up to the light and examining it and asking ourselves, ‘This clearly served us well for a long time, is it still the right thing for our players in 2024?’

“And in many cases the answer is yes, put the stone back and we continue. In other cases, it’s time to rebuild some foundations.”

A recent example proves the point: the radical overhaul of Mythic Plus.

Mythic Plus-difficulty dungeons have long followed an established pattern in WoW. Each week, different affixes add new challenges to existing dungeons, like one that increases a boss’ health and damage. Some of these mechanics can be more punishing for players of certain roles in the five-person groups that regularly run them. Some weeks tanks or healers would hate their lives, other weeks were seen as easier “push weeks” for climbing through the difficulty tiers, and sometimes they were so hard even top-end teams would limit their playtime.

When beta testing began for Mythic Plus dungeons for the upcoming expansion, The War Within, players responded immediately and harshly about the minor changes to the balance of affixes. In particular, high-end teams again expressed their frustration with the affix system in general and how they inhibit the fun of trying to push high-tier Mythic Plus dungeons.

(Image credit: Blizzard Entertainment)

And Blizzard responded. No longer would affixes affect “push keys”, or those at or above level 12 in the infinitely-scaling difficulty progression. Four existing unpopular affixes were removed altogether. Another four that were in testing were thrown out. Fortified (an affix that buffed the “trash mobs” in the dungeons) and Tyrannical (which buffed bosses) were effectively taken off the table by adding both affixes to all dungeons at or above level 10.

The goal was to keep the variety of affixes for players at lower levels to keep dungeons interesting, but allow hardcore push teams to work against raw difficulty alone, as they had been asking to do. It was a frankly wild set of changes, and we’re only two months away from the launch of the expansion.

Out with the old

Hazzikostas’ interview comments suggest there may be more of this radical listening to come.

It took Blizzard some time to fully realize the shift in WoW’s audience, he said.

“Bence başlıyordu ama özellikle tasarım açısından biraz hesaplaşmamız gereken Shadowlands boyunca kesinlikle hızlandı,” dedi Hazzikostas. “Sistemler kurmuştuk ve karakterinize derin yatırım yapmak, anlamlı seçimler yapmak ve farklılaştırmak gibi zamanla onaylanmış WoW prensiplerine yaslanmıştık.”

Bu durum, oyuncuların ve karakterlerin belirli oyun içi gruplara bağlı kalması, diğer grupların ödüllerini veya kozmetiklerini kazanamaması gibi seçimlere yol açtı.

“Ancak oyunculardan duyduğumuz şey ‘artık istediğimiz bu değil. Bunu yaptım, neden tekrar yapmak zorundayım? Bu gücün kozmetik bir tercihe bağlı olmasını istemiyorum, ayrı olmalarını istiyorum’ şeklindeydi,” dedi.

Blizzard’ın bu sorunlara yanıt vermemesi, eski Warcraft genel müdürü John Hight’ın bu yılın başlarında yaptığı bir GDC sunumuna göre Shadowlands sırasında önemli bir oyuncu çıkışına neden oldu . Sonraki genişleme olan Dragonflight’ta Blizzard sonunda bu büyüyen sorunu kabul etmek için çalıştı ve büyük bir başarıyla yüzleşti .

Hazzikostas, “Bu, ‘Bunlar, takımdaki tasarımcılar ve geliştiriciler olarak atalarımız tarafından bize aşılanan derslerdi, ancak bunlara körü körüne mi bağlı kalacağız?” diye kendimize sorma sürecini başlattı.

“Yoksa oyuncuların değiştiği, insanların WoW’a yaklaşım biçimlerinin değiştiği ve bu dünyanın koruyucuları olarak bizim görevimizin sadece orijinal vizyonumuza inatla bağlı kalmak değil, aynı zamanda evrimleşip onları oldukları yerde karşılamak ve Azeroth’un onların istediği bir yer olmasını sağlamak olduğu gerçeğiyle mi yüzleşeceğiz?”

(Görsel kaynağı: Blizzard)

Warband’ler, WoW’un War Within’de nasıl evrimleştiğinin harika bir örneğidir. Karaktere bağlı ilerlemenin yükselen sorunu ortadan kalkacak. Kazandığınız veya başardığınız hemen hemen her şey, Warband’inize dahil etmeyi seçtiğiniz her karaktere uygulanacak ve MMO ile etkileşiminizi temelden değiştirecek. Hazzikostas, yakın zamandaki röportajlarında bunu, sadece bireysel karakterleri için değil, klavyenin arkasındaki oyuncu için bir sistem olarak tanımladı. Muhtemelen 10 yıl önce pek de iyi karşılanmayacak bir özellik.

Ancak Mythic’e ve bu felsefeyi akılda tutarak yapılan değişikliklere gelen son derece olumlu tepkiler, Blizzard’ın doğru yolda olabileceğini gösteriyor.

WoW’un 10. genişleme paketi The War Within, 26 Ağustos’ta (üç gün önceden ön sipariş verenler için erken erişim fırsatıyla) yayınlanacak.

Bir Cevap Yazın