“Tales of Kenzera: Zau’s Release Only 3 Months Later by Developer Surgent Studios”

İlk oyunu Tales of Kenzera: Zau’nun piyasaya sürülmesinden üç aydan kısa bir süre sonra Surgent Studios, çalışanlarından “bir düzineden biraz fazla” kişiyi işten çıkardı.

İşten çıkarmalar ilk olarak, LinkedIn’de bekleyen fesih bildirimlerini paylaşan birden fazla Surgent çalışanı ( Game Developer aracılığıyla) tarafından bildirildi. Yapımcı Philip Smy, “video oyunu geliştirme olan Vahşi Batı endüstrisinin bir başka kurbanı” olduğunu söylerken, bölüm tasarımcısı Pete Brisbourne , “Pete Works At Surgent Studios” başlıklı bölüm ay sonunda sona eriyor” diye yazdı. Birkaç Surgent çalışanı artık profil resimlerine “çalışmaya açık” göstergesi ekledi.

İlk rapordan birkaç saat sonra Surgent Studios işten çıkarmaları Twitter üzerinden doğruladı . 

“Ne yazık ki, Surgent bu yıl işten çıkarmalardan etkilenen oyun stüdyolarının artan sayısına bir düzineden fazla kişiyle katıldı,” diye yazdı stüdyo. “Oyun endüstrisi için zor bir dönem, ancak tüm ekibimizin Zau’daki çalışmalarından ve eleştirmenlerden ve oyunculardan aldığı övgülerden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Şimdiki odak noktamız etkilenenleri desteklemek, Zau’daki çalışmalarımızı sürdürmek ve bir sonraki yaratıcı projemizle geleceğe bakmak.”

İşten çıkarmalar öncesinde Surgent Studios’taki çalışan sayısı açıklanmadı. Stüdyonun LinkedIn sayfasında 11-50 çalışanı olduğu belirtiliyor; 37 LinkedIn kullanıcısı Surgent ile “ilişkili”.

Stüdyonun kurucusu ve CEO’su Abubakar Salim ayrı bir mesajda “Bu çok acı verici” dedi. “Bugün paylaşmak istediğim haber bu değildi.

“Bu 4 yıl boyunca ekibin başardıklarından çok gurur duyuyorum. İşler zorlaştığında, her biri çok güçlü durdu, ilham vericiydi. Bu yüzden bugün bu haberi vermek gerçekten berbat. Burada yalnız olmadığımızı biliyorum, ancak bu durumu daha kolay hale getirmiyor.”

Tales of Kezera: Zau, “Bantu hikayelerinden” ve Salim’in babasının ölümünden sonraki acısından esinlenen bir metroidvania, Mart ayında piyasaya sürüldüğünde iyi karşılandı. Ancak, en azından Steam’deki oyuncu sayıları büyük satış rakamlarına işaret etmiyor: Steam’deki en yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı sadece 258’di ve şu anda sadece 19. Oyun ayrıca Salim’in “çeşitliliği bir tehdit olarak gören kişiler” tarafından yürütülen ” hedefli taciz ” kampanyası olarak adlandırdığı bir kampanyanın konusu oldu .

Satış rakamları henüz açıklanmadı, ancak Haziran ayında Salim, Tales of Kezera: Zau’nun iyi satılmadığı yönündeki haberleri yalanlayarak, düşük satış iddialarının “gerçek oyuncu sayımızın çok küçük bir kısmı olduğunu ve yer kaplamaya cesaret ettiğimiz için bizi cezalandırmada taciz kampanyalarının başarılı olduğuna dair ‘kanıt’ sağlamak isteyen kişiler tarafından kötü niyetle paylaşıldığını” söyledi.

 

(Görsel kaynağı: Abubakar Salim (Twitter))

 

Bir Cevap Yazın