Konami, Metal Gear Rising: Revengeance’ı GOG’da Yayınladı, Ancak Japonya’da Satışını Durdurduğu Şekilde”

Metal Gear Rising: Revengeance düpedüz bir harika. Uzun zamandır Kojima Productions’ın ortak yapımı olan ve sonunda aksiyonu yerleştirmek için ortak geliştirici PlatinumGames’e dış kaynaklı olarak verilen, biraz sorunlu bir geliştirme süreci geçirdi, ancak 2013’te gelen şey şimdiye kadar yapılmış en iyi ve en OTT hack-and-slash oyunlarından biriydi. Ciddi söylüyorum: Eğer bir Metal Gear’ı yere çarpmadıysanız ve sonra koşarak çıkıp sihirli bir siber kılıçla tüm lanet şeyi ikiye bölmediyseniz, fırsatı kaçırdınız.

Yayımcı Konami şu anda kendi Metal Gear kurtarma projesiyle meşgul, ilk adımı MGS: The Master Collection Volume 1 olarak birçok klasik oyunun yeniden piyasaya sürülmesiydi ve bir sonraki adım da yaklaşan MGS3 yeniden yapımı MGS Delta: Snake Eater’dı. Bunda küçük bir adım, DRM içermeyen mağaza vitrininde MGR: Revengeance’ın piyasaya sürülmesiydi GOG: oyun 4 Temmuz’da piyasaya sürüldü (2014’ün başından beri Steam’de mevcut).

Bu duyuru özellikle Japon oyuncular tarafından fark edildi ve bunun iyi bir nedeni vardı. MGR: Revengeance, orijinal hedef platform olan Japonya’da yalnızca PS3’te mevcuttu, ancak dünya çapında Xbox 360 ve PC’de de yayınlandı. Steam sürümü Japonya’da hiçbir zaman satın alınamadı. Ancak GOG sürümü mevcuttu!

Neredeyse bir saat boyunca, neyse. MGR: Revengeance’ın GOG versiyonu 4 Temmuz’da piyasaya sürüldü ve Japonya’da satın alınabilir hale geldi, ancak kısa bir süre sonra kaldırıldı. Konami daha sonra Japon çıkış noktası Game*Spark’a şu açıklamayı yaptı : “GOG tarafında bir ayar hatası oluştu, bu nedenle oyun bazı Asya bölgelerinde geçici olarak satın alınabilir hale geldi. Herhangi bir karışıklık için özür dileriz.”

Bu, nedenlerini tam olarak açıklamıyor, ancak bir faktörün eski bir PlayStation münhasırlık maddesi olabileceğini tahmin ediyorum. Metal Gear bir süre etraftaki en büyük PlayStation münhasırıydı ve bu oyunların çoğu daha sonra diğer platformlara ulaşmış olsa da, serinin bazı büyük bölümleri PlayStation platformlarına kilitli kaldı. En dikkat çekeni, Sony’nin PlayStation 3 ile Metal Gear’a tamamen yönelmesi ve MGS4’ün bu platforma kilitli kalması. Yani Japonya’da MGR: Revengeance’ın yalnızca PS3’te sunulduğu bir tür tarihi anlaşma olması çok olası. 

Ancak bunun, resmi bir Konami açıklamasının yokluğunda yapılan bir tahmin olduğunu vurguluyorum. Konami’nin oyunu The Master Collection Volume 2’ye dahil etmeyi planlaması ve bunun Japon oyuncuların oyunu PC’de satın alabileceği ilk fırsat olmasını istemesi gibi başka bir şey de olabilir.

Japon oyuncular buna alışkındır. Ne yazık ki Japon yayıncıların, başlıklarının dijital erişilebilirliğini bu şekilde bölgesel olarak kilitlemeleri yaygındır; bazıları bunun fiziksel perakendenin satışların çok daha önemli bir unsuru olduğu günlerden kalma bir alışkanlık olduğuna inanır ve bu tür kararlar bu dağıtım kanalını korumak olarak görülebilir.

Bu tür uygulamaların 2024’te herhangi bir anlam ifade edip etmeyeceği tartışılır, ancak yine de devam ediyorlar ve kendi terminolojisine sahip olacak kadar yaygın bir fenomen: Omakuni . Bu argo, “ülkenizde satmıyoruz” anlamına gelen Japonca ifadeden türetilmiştir ve yayıncıların Japonya’da satılmasına izin vermeyeceği veya deneyimi kısıtlayan ciddi kısıtlamalarla satılan Steam oyunlarını ifade etmek için yaygın olarak kullanılır (örneğin, Japonca dil desteği yok).

Her iki durumda da: Bu durumda bir Japon Metal Gear hayranı olmak berbat. Klasik bir Japon serisindeki Japon yapımı bir oyunun PC’de küresel olarak mevcut olması çılgınca görünüyor, ancak Japon oyuncular buna yalnızca iki nesil eski ve üretimi 2017’de durdurulan bir donanım olan PlayStation 3 ile erişebiliyor. Yorum için Konami ile iletişime geçtim ve herhangi bir yanıtla güncelleyeceğim.

Bir Cevap Yazın