“macOS için ChatGPT Uygulaması: Tüm Konuşmalar Düz Metin Olarak Saklanıyor”

macOS ChatGPT Düz Metin

OpenAI geçtiğimiz ay ChatGPT masaüstü uygulamasını macOS kullanıcıları için genel kullanıma sunmuştu. Uygulama, kullanıcıların e-postalar, ekran görüntüleri, dosyalar ve ekranlarındaki herhangi bir şey hakkında sohbet etmesine olanak tanıdı. Ayrıca kullanıcılara geçmiş konuşmalarını arama şansı da verildi. Öte yandan, teknoloji meraklısı Pedro José, macOS için OpenAI uygulamasının tüm kullanıcı konuşmalarını korumasız bir dosya konumunda düz metin olarak sakladığını keşfetti:

~/Library/Application\ Support/com.openai.chat/conve…{uuid}/

Bu zayıf güvenlik tasarımı nedeniyle, Mac’te çalışan herhangi bir uygulama, işlem veya kötü amaçlı yazılım, görünüşte tüm ChatGPT konuşmalarına herhangi bir izin olmadan erişebilir ve bunları okuyabilir.

Kötü amaçlı yazılımların ve uygulamaların diğer uygulamalara ait kişisel verilere erişmesini önlemek için macOS Mojave 10.14, özel kullanıcı verilerine erişimi engelleyen yeni bir güvenlik özelliği sundu. Özel kullanıcı verilerine (Takvim, Kişiler, Posta, Fotoğraflar ve üçüncü taraf uygulama sanal alanları) erişmesi gereken uygulamalar, açık kullanıcı izni gerektiriyor. Ancak OpenAI’nin macOS için ChatGPT uygulaması, kullanıcı verilerini Apple’ın önerilen sanal alan konumunda saklamıyor. Bunun yerine, konuşmaları korumasız bir konumda düz metin olarak saklayarak herhangi bir uygulamanın özel kullanıcı verilerine erişmesine olanak tanınıyor.

Bu güvenlik sorununun işaret edilmesinin ardından OpenAI, yerel olarak depolanan özel verileri şifrelemek için macOS için ChatGPT uygulamasını güncelledi.

Bir Cevap Yazın