Manisa’nın yediveren inciri hasat sezonuna girdi

İncirin merkezi Manisa’da hasat bereketli başladı. Bölgeden bu sezonda da yüksek verim alınacağı hesaplanıyor.

<!– –>

AA

İncir önemli bir tarım ürünü olarak öne çıkarken, yaş ya da kuru olarak değerlendirildiği için katma değeri de yüksek bir ürün konumunda bulunuyor.

Ege Bölgesi’nde sadece Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yetişen ve yıl içerisinde bir ağaçtan 7 kez meyve alınması nedeniyle “yediveren inciri” adı verilen meyvenin hasadına başlandı.

Bu yıl rekolte memnun edici

Irlamaz, Yayla, Bozkır, Avşar, Osmancık, Dalbahçe ve Kurudere mahallelerinde yetişen yediveren incirinin bu yıl rekoltesinin memnun edici olduğu belirtildi.

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, gazetecilere, rekolteden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Bu incir çeşidimiz 7 kez hasat ediliyor. 600 ila 800 dekar arazide yıllık ortalama 5 bin ton incir üretimi yapılıyor.” dedi.

“İncir, ihracata ve iç pazara sunuluyor”

Osmancık Mahallesi Muhtarı Uysal Özcan da incirin hem iç piyasaya hem de ihracata sunulduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

Fiyatlar istediğimiz gibi olmasa da rekoltemiz çok güzel. 80 hanenin bulunduğu bir köyüz ve yaklaşık 40 hane geçimini bu üründen sağlıyor. Olgun olarak topladığımız ürünler iç piyasaya, olgunlaşmadan topladıklarımız dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Ürünlerimizi satmakta sıkıntı yaşamıyoruz, satıcılar direkt köyümüze gelerek yemişimizi alıyor.

“Turgutlu’nun incirine yoğun talep var”

İncir tüccarı Memduh Karazeybek de Turgutlu’nun incirine yoğun talep olduğunu aktararak, “Ergin olanları ağırlıklı olarak turizm bölgeleri ve otellere, ham olanlarını ise yurt dışına, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir Cevap Yazın