“MediaTek, 5G Akıllı Telefon Pazarında Qualcomm’u Geride Bıraktı”

MediaTek 5G Akıllı Telefon Pazarında Qualcomm Snapdragon'u Geride Bıraktı

5G teknolojisi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Birkaç yıl öncesine kadar sadece amiral gemisi modellerde gördüğümüz 5G bağlantısı, bugün orta segmentte ve hatta giriş seviyesi akıllı telefonlarda bile kendine yer buluyor. Elbette böylesine hızla büyüyen bir pazar, beraberinde şirketler arasında rekabeti de getiriyor. Örneğin Qualcomm ve MediaTek, daha fazla akıllı telefon modelinde yer kapma yarışı içerisinde kıyasıya rekabet ediyorlar.

Omdia tarafından yapılan bir araştırma, hangi işlemci üreticisinin 5G pazarında daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, amiral gemisi telefonlarda popülaritesi nedeniyle uzun süredir pazara hakim olan Qualcomm, MediaTek tarafından geçildi.

2023’ün ilk çeyreğinde MediaTek’in 5G işlemcilerini kullanan akıllı telefon sayısı yalnızca 34,7 milyondu ancak bu rakam 2024’ün ilk çeyreğinde %53 artarak 53 milyona ulaştı. Aynı dönemde Snapdragon destekli cihazların sevkiyatı ise, 2023’ün ilk çeyreğinde 47,2 milyon adetten 2024’ün ilk çeyreğinde 48,3 milyon adede çıkarak nispeten sabit kaldı.

Pazar payına baktığımızda, MediaTek %29,2 ile lider durumda. Hemen arkasında %27 ile Apple ve %26,5 ile Qualcomm geliyor. Samsung, Google, Huawei ve UniSoC gibi diğer işlemci üreticileri ise toplamda sevkiyatların %17’sini oluşturuyor. Huawei Mate 60 Pro ve Nova 12 serilerinin satışlarının etkisiyle Kirin işlemcilerinin payının artış gösterdiğine dikkat çekmek gerekiyor.

Şüphesiz, MediaTek’in yükselişinin bir nedeni var, o da şirketin Qualcomm’a göre en büyük avantajı yani fiyatı. Eğer 250 dolar civarında bir akıllı telefon satmayı planlıyor ve 5G işlemci kullanmak istiyorsanız MediaTek doğru adresiniz. Ancak MediaTek’in inkar edilemez başarısına rağmen kârlılık hala önemli bir sorun.

MediaTek Qualcomm’dan çok daha fazla işlemci satıyor. Yine de Qualcomm, satılan birim başına daha fazla kâr elde ediyor. Bu durum Ar-Ge ve büyüme gibi faktörler için ayrılan bütçeleri etkiliyor. Benzer bir durum yıllardır Apple ve Samsung arasında da yaşanıyor.

Bir Cevap Yazın