Microsoft, Çin’deki Çalışanlarına Android Telefonları Bırakıp iPhone’a Geçmelerini Tavsiye Ediyor

Microsoft'dan Çin'deki Çalışanlarına Uyarı: Eylül Ayından İtibaren Android Bırakılacak, iPhone Kullanılacak
Microsoft

Microsoft, güvenlik endişeleri nedeniyle Çin’deki çalışanlarından iş yerinde Android telefonları bırakmalarını ve yalnızca iPhone kullanmalarını istediği bildiriliyor.

Bloomberg’ün ele geçirdiği bir iç yazışmaya göre Microsoft, Çin’deki ekip üyelerinden Eylül ayı içerisinde Android işletim sistemli iş telefonlarını teslim etmelerini ve yerine iPhone 15 almalarını istedi. Bu değişiklikle birlikte Çin’deki Microsoft çalışanları yalnızca iPhone kullanarak iş cihazlarına giriş yapabilecekler.

Habere göre bu adım Microsoft’un Mayıs ayında şirketin önceliği haline gelen güvenliğe verdiği önemin bir parçası. Bloomberg, Microsoft’un yazışmasında Google Play uygulama mağazasının Çin’de resmi olarak bulunmadığı için bu değişikliğe gidildiğini belirttiğini iddia ediyor. Bu da Android cihazların Microsoft Authenticator ve çalışanların kullanması gereken diğer güvenlik ve kimlik uygulamalarının güncellemelerini alamayacağı anlamına geliyor.

Microsoft’un Çin ekibi için yaptığı bu güvenlik odaklı değişiklik, şirket sistemlerinde yaşanan bir dizi büyük ihlalin ardından geldi. Bunlardan biri de 2023 yazında, Çin merkezli bir grubun ABD ve Avrupa’daki Outlook e-posta hesaplarına erişmesiyle sonuçlanan olaydı.

Bu olayın ardından Microsoft, genel siber güvenlik çalışmalarını arttırmak için Kasım 2023’te yeni bir “Güvenli Gelecek Girişimi” programı başlattığını duyurdu. Ancak Ocak 2024’ün başlarında, şirket Rusya merkezli bir bilgisayar korsanı grubunun bazı üst düzey yöneticilerin e-posta hesaplarına erişmeyi başardığını açıkladı. Şirket, o zamandan beri güvenliğin öngörülebilir gelecek için en büyük önceliği olacağını ve çalışanların ücretlerinin ve primlerinin siber güvenliğe yaptıkları katkılara bağlı olarak etkilenebileceğini açıkladı.

Ahmet Yücedağ

Ahmet, hevesli, heyecanlı bir genç ve öğrendiklerini paylaşmak için can atıyor.

 

Bir Cevap Yazın