“Microsoft, Şifrelenmiş Belgeleri Yalnızca Sizin Görebileceğiniz Şekilde Görüntülemek İçin Bir Tekniğin Patentini Aldı”

Yoğun bir ortamda önemli bir belge üzerinde çalışıyorsanız ve insanların ne yaptığınızı bir bakışta görmesini istemiyorsanız, ekranda bir gizlilik ekranı veya görüş alanınızda olmayan alanları karartan bir uygulama kullanabilirsiniz. Microsoft, her ikisinden de üstün olduğuna inandığı bir sistemi patentledi çünkü belgeyi her zaman tamamen şifreliyor ve okunaksız hale getiriyor; ekranda doğrudan baktığınız bölüm hariç.

Patentin detayları ( Windows Raporu aracılığıyla ) bu tür tüm yayınlar gibidir, her şeyin tam olarak nasıl çalıştığına dair belirli detaylar kapsanmamıştır. Bunun yerine, teknolojinin doğasına dair genel bir bakış verilmiştir ve Microsoft’un önerdiği şey, üzerinde çalıştığınız belgeleri alıp içerikleri güvenli olacak ancak metnin genel yapısı aynı kalacak şekilde şifreleyen bir sistemdir.

Belgeyi PC’nizin ekranında görüntülemek için açtığınızda bile durum böyledir. Ancak daha sonra akıllıca kısım devreye girer. Uygun bir web kamerası veya gözlerinizin hareketini izleyebilen başka bir cihaz kullanarak, algoritma odak noktanızın tam olarak nerede olduğunu belirler ve bilgiyi bir alfa harmanlama maskesi oluşturmak için kullanır; bunu, şifrelenmiş belgede orijinal materyali görmenizi sağlayan bir ‘delik’ olarak düşünün.

Gözleriniz hareket ettikçe, ‘delik’ aniden anlaşılmaz bir metin satırına çarpmamanızı sağlamak için sizi takip eder. İstatistiksel yöntemler, göz hareketinin nereye gideceğini tahmin etmek için kullanılabilir ve göz takibi ile maske hareketi arasındaki gecikmeyi azaltır. Ekrana bakan başka biri sadece anlamsız şeyler görecektir.

Microsoft’un algoritması, metin doğrudan odakta olmasa ve maskenin kenarı normal ve şifreli metin arasında sert bir çizgi olmasa bile, okurken çevresel görüşümüzü oldukça fazla kullandığımızı hesaba katar. Ayrıca göz hareketinin mükemmel derecede pürüzsüz olmadığını (yani göz hareketleri ) da hesaba katar.

Algoritmaya yapılan bu eklemeler bir araya geldiğinde, AMD’nin Adrenalin yazılımındaki Gizlilik Görünümü özelliğinden biraz daha iyi görünüyor ; bu özellik yalnızca ekranın bakmadığınız bölgelerini karartıyor.

Ancak, tüm bu göz izleme güvenlik özellikleri gibi, belirli bir sorunu engellemiyor gibi görünüyor. Orijinal belge ekranın herhangi bir yerinde görünür ve okunabilirse, her zaman birisinin onu görebilme ihtimali vardır. Bu yazılım tabanlı gizlilik sistemlerinin hiçbiri birisinin uzaktan veya göz izleme cihazının görüş alanının dışından ekranınızın görüntüsünü almasını engelleyemez.

Yine de, Microsoft sistemi, mütevazı fikrime göre, içeriğin yandan okunmasını zorlaştırmak için arka ışıkların bir kısmını devre dışı bırakan dizüstü bilgisayar gizlilik ekranlarından önemli ölçüde daha iyidir. Elbette, kamusal bir alanda hassas belgeler üzerinde çalışılmayabilir, ancak yapılması gerekiyorsa, içeriğin bir şekilde gerçekten şifrelenmesini ve sadece biraz daha sönük olmamasını tercih ederim.

Bir Cevap Yazın