Musk’ ChatGPT rakibi ,Grok 2 için bir ,tarih açıkladı…

Elon Musk, yapay zeka alanındaki çalışmalara hız katarak Grok 2 ve Grok 3 modelleri hakkında konuştu. xAI tarafından geliştirilen yapay zeka asistanı, 2024 yılında çıkacak gelecek sürümleriyle birlikte çok daha akıllı olacak.

Elon Musk, diğer dil modellerinin genellikle OpenAI’ın GPT modeliyle karşılaştırıldığını belirten bir paylaşıma yorum yaptı. Grok 2’nin eğitim konusunda “dev bir gelişmeyi” temsil edeceğini dile getirdi. Bu kapsamda Grok 2’nin bu yılın Ağustos ayında piyasaya sürüleceğini söyledi.

Elon Musk’ın iddialı açıklamasına karşılık olarak Grok 2’nin tam olarak neyi farklı yapacağı bilinmiyor. Fakat eğitim verilerine yapılan vurgu, yeni sürümün doğruluk konusunda gelişmiş olabileceğini gösteriyor. Daha önce GPT ve diğer yapay zeka modelleri yanlış/hatalı bilgilerden dolayı eleştirilmişti.


Neuralink, ikinci insan hastayı reddetti! Şirket yeni insan hasta arıyorNeuralink, ikinci insan hastayı reddetti! Şirket yeni insan hasta arıyor

Neuralink, ikinci insan hastayı reddetti! Şirket yeni insan hasta arıyor

Neuralik beyin çipi ikinci hastaya tıbbi sorunlar nedeniyle takılmadı. Şirket, kas hastalığı ortaya çıkan hastanın ameliyatından vazgeçti.

Musk ayrıca daha da gelişmiş bir versiyon olacak Grok 3’ün yıl sonundan önce hazır olacağını açıkladı. Özellikle Grok 3’ün 100 bin Nvidia H100 GPU’su ile eğitileceğini söyleyerek, diğer modellerden daha fazla hesaplama gücüne sahip olacağını dile getirdi.

Grok 1.5 sürümü şu anda X Premium+ aboneleri tarafından kullanılabiliyor. Mart ayında yayınlanan sürüm, gelişmiş muhakeme yetenekleriyle dikkat çekmişti. Ancak matematiksel ve görsel hesaplamada çoğru rakibinin gerisinde kaldı.

Grok 2 ve Grok 3’ün eğitim verilerinde devasa X havuzunun olduğu düşünülüyor. Futboldan siyasete kadar birçok konuyu birleştiren platform, yapay zeka için oldukça önemli bir kaynak.

Bir Cevap Yazın