Obsidian, Larian’ın deneyiminin Baldur’s Gate 3’ün çok oyunculu modunu alt üst ettiğini, ancak Avowed için bunun mümkün olmayacağını söyledi.

Once upon a time, Obsidian’s upcoming Skyrim-esque (but definitely not Skyrim) RPG Avowed was set to have multiplayer. You’d have been able to jaunt about Eora with a pal or two before the studio realised that, hang on a sec, that’s not a very Obsidian thing to do.

So the idea was dropped, almost certainly for the better, and Avowed became the thoroughly singleplayer experience we’ve seen in its showcases. But in a recent chat with Windows Central, Obsidian shed a bit more light on the decision to go solo, particularly in the wake of the stonking success of Baldur’s Gate 3 (and its co-op mode).

“It was a very big creative and technical challenge to find a way to build multiplayer while also fulfilling the things that we are strong at as a studio,” said game director Carrie Patel. The things that Obsidian is good at, as you might have guessed, consists of stuff like “a really solid campaign and crit path story,” that lets players make “impactful decisions, [while] really shaping the world and the characters around them.”

All of which, I’d agree, is the stuff Obsidian is good at, and the devs decided that staying good at them while “Building the systems needed to support multiplayer and also designing content, conversations, and everything else that makes that work” just wasn’t going to be feasible. And so multiplayer was dropped completely.

Dediğim gibi, bunun doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum, ancak Larian’ın çok eğlenceli olduğu söylenen bir çok oyunculu modu olan büyük ve kapsamlı bir RPG’yi gerçekleştirmesini sağlayan gizli sosunun ne olduğunu sormanıza neden oluyor. Obsidian’ın da buna bir cevabı var: “Bu zorlukların hiçbiri çözülemez değil, Larian Studios ekibi Baldur’s Gate 3 ile inanılmaz bir RPG inşa etti ve Divinity: Original Sin ile yıllarca deneyim kazandılar, gerçekten sağlam bir RPG çerçevesi içinde çok oyunculu inşa etmeye çalıştılar.”

Başka bir deyişle, Obsidian ve Larian arasındaki fark—en azından çok oyunculu açısından—sadece deneyimdir. Stüdyonun Grounded’ı kemerinin altına aldığına göre daha fazla çok oyunculu şey denemeye başlayıp başlamayacağını merak ediyorum . Kim bilir? Belki de Pillars of Eternity 3 (bunun gerçek bir şey olabileceğine inanmama izin verin) bir Gözcüler birliğinin bir gemiye binmesine izin verecektir. İnsan hayal kurabilir.

Bir Cevap Yazın