Ruhu duymadı’, AirTag ile hırsız, avına çıkıldı”!

Geçtiğimiz günlerde Malezya Kuala Lumpur şehrinde bir hırsızlık olayı yaşandı. Otopark görevlisinin gözü önünde çalınan araç bir Apple AirTag sayesinde bulundu. Peki AirTag ile yapılan hırsız avında neler yaşandı? Hırsızlar yakayı nasıl ele verdi? İşte detaylar…

7 Temmuz Pazar günü saat 14 sıralarında Zach Khai Shin aracını gittiği alışveriş merkezinin otopark görevlisine teslim etti. Ardından kendisi alışveriş yapmak üzere mağazaları gezmeye başladı. O esnada otopark görevlisi ise aracı aldı ve alışveriş merkezinin otoparkında bir yere park etti. Devamında ise farklı araçları almak üzere diğer müşterileri ile ilgilenmeye başladı.

Aslında Kuala Lumpur şehrindeki alışveriş merkezi için her şey olağan akışında devam ediyordu. Fakat Zach Khai Shin aracını geri almak üzere otoparka geldiğinde görevlinin ona getirebileceği bir araç yoktu. Zira talihsiz adamın Honda HRV’si kötü niyetli kişiler tarafından çalınmıştı. Bu esnada ne otopark görevlisi aracın çalındığını fark etti ne de alışveriş merkezinin güvenliği.


Kritik değişiklikler var: Bayraktar KIZILELMA’nın 2. prototipi ortaya çıktı!Kritik değişiklikler var: Bayraktar KIZILELMA’nın 2. prototipi ortaya çıktı!

Kritik değişiklikler var: Bayraktar KIZILELMA’nın 2. prototipi ortaya çıktı!

Bayraktar KIZILELMA 2. prototipi Suudi Arabistan’ın ziyaretinde ortaya çıktı! İşte Bayraktar KIZILELMA tasarımı ve özellikleri!

Otomobilinin çalındığını güvenlik kameralarından fark eden Zach Khai Shin hemen işe koyuldu. Zira Shin, aracının güvenliğini sağlamak amacıyla hırsızların fark edemeyeceği bir yere AirTag yerleştirmişti. Kuala Lumpur’lu bir şoför ve arkadaşlarıyla birlikte aracını takip etmeye başlayan Shin, 20 mil ötede bir yerde aracını buldu. Özel bir park alanında bulduğu aracını almak için polise haber veren Shin hem hırsızları yakalattı hem de hasarsız şekilde aracını geri aldı.

Alışveriş merkezi tarafından yayınlanan bildiriye göre hırsızların yakalanması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi. Fakat Malezyalı teknoloji sitesi SoyaCinau’ya göre Shin yaptığı açıklamada alışveriş merkezi yönetiminin bu konuyla ilgili herhangi bir şey yapmadığını, aracını otoparka teslim etmesinin ardından böyle bir olayın nasıl gerçekleştiğini anlayamadığını belirtti. Polis ekipleri ise soruşturmayla ilgili araştırma yapmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili yapılan yorumlarda ise The Transporter filmindeki çalınma hikayelerine benzediği ve araç sahibinin de filmde kullanılan teknojilere benzer şekilde bir iz sürme planı yaptığı belirtildi. Peki siz AirTag hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce herkesin kullanması gereken bir ürün mü? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın