Riot, Smash Bros: tarzı bir dövüş oyunu üzerinde çalışıyordu ancak MultiVersus, Riot’un fişi ,çekmesine yardımcı oldu”

Riot Games’in Super Smash Bros Melee’den esinlenerek League of Legends tabanlı bir platform dövüş oyunu üzerinde çalıştığı ancak sonunda Mayıs ayı sonlarında projeyi iptal etme kararı aldığı bildirildi.

Duyurulmamış projeye dair haber, Riot’un Mayıs ayı sonlarında devam etmemeye karar verdiğinde yaklaşık 70-80 kişinin oyun üzerinde çalıştığını söyleyen gazeteci Mikhail Klimentov’dan geldi . Rapora göre, Pool Party kod adlı oyun başlangıçta hardcore bir dövüş oyunu olarak tasarlanmıştı ancak geliştirme süreci boyunca “parti oyunu öğeleri” ile tamamlanan daha rahat bir şeye dönüştü.

Riot İletişim Direktörü Joe Hixson, Klimentov’a, “Her zaman Ar-Ge’nin çeşitli aşamalarında çok sayıda projemiz oluyor ve projeleri yılda birkaç kez yukarı aşağı döndürüyoruz.” dedi.

Rapora göre Riot, Pool Party’yi League of Legends e-spor sahnesini güçlendirmenin başka bir yolu olarak öngörmüş, ancak MultiVersus’un başlangıçta beklendiği gibi gidememesi onu caydırmış. Aslında MultiVersus’u 2022’de çıktığında oldukça beğenmiştik ve çok popüler olmuştu, ancak 2023’te ” sadece bir beta” olduğu yönündeki beklenmedik duyuru ve ardından geri dönmesi için neredeyse bir yıllık bekleyiş, ona hiçbir fayda sağlamadı.

MultiVersus , Mayıs ayında yeniden piyasaya sürüldüğünde Steam’de 110.000’den fazla eş zamanlı oyuncuya ulaşmıştı , ancak bu sayılar hızla azaldı: Şu anda Steam’de 4.750 kişi oynuyor, bu Suicide Squad: Kill the Justice League’den çok daha fazla, ancak büyük bir hit olmaktan uzak.

Fişi çekme kararında bir diğer olası etken ise Riot’un daha ileri seviye Lig tabanlı dövüş oyunu 2XKO ( bu arada Toox-koe olarak telaffuz ediliyor ) olabilir. Bu oyun 2023’ten beri oynanabiliyor ve şu anda 2025’te tam anlamıyla piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

Riot’taki kaynaklar PC Gamer’a Pool Party projesinin aslında All-Star Brawl ve MultiVersus gibi oyunlardan önce birkaç yıldır aralıklı olarak geliştirildiğini söyledi. Kaynaklar, MultiVersus’un projeyi iptal etme kararını doğrudan yönlendirmediğini söyledi ancak Riot, türün genel olarak oyuncuları elinde tutmakta zorlandığını belirtti. Ayrıca, harcanan zamana rağmen Pool Party’nin bir e-spor olarak ciddi olarak değerlendirilecek noktada olmadığını da söylediler.

Riot, Ruined King , Bandle Tale , Legends of Runeterra ve Mageseeker gibi yan ürünlerle birkaç yıldır League of Legends’ın ötesine geçmeyi hedefliyor . Bu çaba karışık bir başarıya ulaştı: Oyunlar genel olarak iyi karşılandı ancak büyük hit olmadı ve Riot, bu yılın başlarında “daha az, yüksek etkili projelere” odaklanma isteğini dile getirerek Riot Forge yayın etiketini kapattı .

Bir Cevap Yazın