Samsung, 2024 Yılına Rekor Bir Gelirle Başladı: İşte Rakamlar!

Samsung, 2023’te ekonomik olarak geçirdiği zorlu dönemin ardından 2024’e güçlü bir giriş yapmış gibi görünüyor: 2023 yılında yıllık kârında yüzde 85’lik bir düşüş yaşayan şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde tam yüzde 933 artış geçirerek 6,61 trilyon Güney Kore wonu (yaklaşık 4,8 milyar dolar) gelir elde ettti.

Analistler, şirketin ikinci çeyrekte çok daha iyi bir performans elde edileceğini, Samsung’un 8,5 ile 8,8 trilyon won (6,1-6,4 milyar dolar) arasında bir gelir yakalayacağını öngörüyor.

Samsung, tarihinin en iyi gelir rakamlarını elde etti

Dünyanın en büyük akıllı telefon, TV ve bellek çipi üreticisi olan Samsung’un bu başarısının arkasında, yapay zeka (AI) teknolojilerindeki patlamanın yer aldığı düşünülüyor. Samsung Galaxy AI ile büyük bir atılım yakalayan Güney Kore menşeli teknoloji devi, özellikle çip fiyatlarının da artmasıyla ekonomik olarak büyük bir ferahlık yaşayarak rekor gelir elde etti.


Samsung açıkladı: Galaxy AI ücretli mi oluyor?Samsung açıkladı: Galaxy AI ücretli mi oluyor?

Samsung açıkladı: Galaxy AI ücretli mi oluyor?

Samsung yaptığı açıklamayla Galaxy AI isimli yapay zekasının yeni dönemde ücretli mi olacağına dair kafa karıştıran sözler sarf etti.

2023’te elektronik ürünlere olan talebin düşmesiyle çip fiyatları gerilemiş ve Samsung’un yarı iletken bölümü 14 yıl sonra ilk kez zarar etmişti. Ancak 2024’te AI odaklı çiplerin daha fazla talep görmesiyle, şirket büyük bir kâr marjına erişti. 2024 yılının ikinci çeyreğinde DRAM çip fiyatlarının yüzde 18’e, NAND depolama çiplerinin yüzde 20’ye varan artış elde etmesi şirketin işine geldi.

Samsung, çip satışlarındaki bu artıştan büyük bir kâr elde etmiş olsa da, 10 Temmuz 2024 tarihinde duyuracağı yeni nesil cihazların piyasaya çıkmasının ardından, ürün yelpazesini genişleterek gelirlerini de artırmayı hedefliyor.

Sizler Samsung’un elde ettiği bu gelir rakamları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın