“Samsung İşçileri Güney Kore’de Greve Başlıyor: Detaylar ve Gelişmeler”

Küresel Akıllı Telefon Sevkiyatları Samsung

Samsung’un en büyük işçi sendikası Güney Kore’de üç günlük greve başlıyor. The Korea Herald‘ın haberine göre sendikanın şu anda 36.570 üyesi bulunuyor ve bu sayı Samsung Electronics’in işgücünün dörtte birini oluşturuyor. Sendika, bir gün daha fazla yıllık izin, şirketin ikramiye yapısının değiştirilmesi ve genel olarak daha iyi ücret talep ediyor.

Ocak ayına kadar uzanan çok sayıda müzakerenin ardından Samsung Electronics’in çalışanları ilk kez grev yapmak için ayaklanmış oldu. Şiddetli yağmura rağmen teknoloji dünyasının çalışanları sokağa çıkmaktan geri durmadı. Ulusal Samsung Electronics Sendikası grevine bu sabah şirketin Hwaseong yarı iletken fabrikasının dışında bir mitingle başladı ve fabrikanın kapısına giden beş şeritli yolu doldurdu. Sendika kısa süre önce yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Şirketin tahkim sonrası planı işçileri eşit şartlarda görmüyor ve hala onlara harcanabilir bir nesne gibi davranıyorlar. Şirketi grev yoluyla tüm bunlardan sorumlu tutuyoruz.

Greve katılan 6,540 üye bulunuyor ve sendika bunların 5,211’inin yarı iletken üretiminde çalışan işçiler olduğunu söylüyor. Birçok medya kuruluşu ise bu katılım sayısını hayal kırıklığı yaratacak kadar düşük olarak nitelendirdi. Ayrıca 30,000’den fazla sendika üyesinin tamamının ya da büyük bir kısmının Samsung’un en etkili iş kollarından biri olan yarı iletken iş kolunda çalışmadığı da belirtiliyor.

Şirket ile işçiler arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan biri Samsung’un ödediği ikramiyeler. Samsung yöneticileri kişisel performans hedeflerine göre ikramiye alırken, işçiler işletme karındaki düşük kesintilere dayalı sabit bir ikramiye alıyor ve bu “şeffaf olmayan” hesaplamanın eşitsiz olduğunu söylüyorlar.

Bir Cevap Yazın