“Sony, Blu-ray Disk Üretimini Kademeli Olarak Sonlandırmayı Planlıyor”

Kısa süre önce yayınlanan bir raporda Sony’nin optik medya fabrikasında 250 kadar kişiyi işten çıkarmayı planladığı ve çalışanlara kaydedilebilir disk üretimini aşamalı olarak durdurmaya hazırlık olarak erken emeklilik teklif ettiği belirtilmişti. Teknolojik cihazlar üreten şirket, AV Watch ile yaptığı bir röportajda Blu-ray de dahil olmak üzere kaydedilebilir optik medya disklerinin geliştirilmesi ve üretimini durduracağını söyleyerek bunu doğruladı.

Sony temsilcisi ayrıca söyledikleriyle kaydedilebilir Blu-ray disklerin sonunun başlangıcını işaret etti. Kullanıcı sayısı muhtemelen azdır, ancak verilerinizi arşivlemek için Blu-ray kullanıyorsanız stoklar tükenmeden harekete geçseniz iyi olur. Bu disklerin kullanım alanları farklı olabilir. Ticari müşteriler ve sinema meraklılarının erkenden paniğe kapılmasına gerek yok, zira şirketin açıklaması şu şekilde:

B2B ürünlerini önceden üreterek satmaya devam edeceğiz. Tüketici ürünleri için kitlesel perakendeciler gibi dağıtım ortaklarıyla görüşmeler yoluyla gelecekte belirli bir bitiş tarihine karar vereceğiz, ancak şu an için bunları satmaya devam edeceğiz.

Kaydedilebilir Blu-ray üretiminin sona ermesi, kullanıcıların verilerini güvenilir bir şekilde uzun süreli depolamak için sahip oldukları seçeneklerin sayısını azaltacak. Sabit diskler ve SSD’ler ortalama beş yıl dayanırken, Blu-ray diskler on yıllarca verileri koruyabiliyor. Hatta bazı yeni optik diskler yüz yıl boyunca dayanabiliyor.

Uzun ömürlü olmalarına rağmen Blu-ray disklerin kapasitesi sınırlı ve en büyüğü 125 GB’lık alan sağlıyor. Bazı Çinli araştırmacılar 125 TB’a kadar veri depolayabilen bir optik disk formatı oluşturmayı başarmış olsalar da, bu format henüz araştırma aşamasında ve henüz ticari olarak mevcut değil.

Bir Cevap Yazın