TESLA ve Togg’un Rakibi BYD, Türkiye’de Fabrika Kuruyor!

Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, Türkiye ile 1 milyar dolarlık büyük bir yatırım anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi. Peki, fabrika ne zaman kurulacak?

TESLA ve Togg’un belalısı BYD, Türkiye’ye fabrika kuruyor!

YouTube videoYouTube video

 

Bu dev yatırımın değeri yaklaşık 1 milyar dolar olup, yılda 150 bin elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretilecek. Tesisin 2026 sonunda üretime başlaması ve 5 bin kişiye iş sağlaması planlanıyor. BYD, Türkiye’nin teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, stratejik konumu ve yetenekli iş gücünden oldukça etkilenmiş durumda. Bu yatırım sayesinde BYD, üretim yeteneklerini geliştirmeyi ve Avrupa’daki tüketicilere daha hızlı ulaşmayı hedefliyor.

Halihazırda yılda 3 milyondan fazla otomobil üreten ve elektrikli araç satışlarında dünya lideri olan BYD, Türkiye’yi tercih etme nedenlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD’nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa’daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, BYD’nin yatırım kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bu karar, Aralık ayında Çin’e yapılan ziyaretin ve uzun süren görüşmelerin olumlu bir sonucu olarak görülüyor. Kacır, Türkiye’nin sadece bir yatırım merkezi değil, aynı zamanda inovasyon ve ileri teknoloji merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Elektrikli araçların üretimi ve yaygınlaşması için çalıştıklarını ve milli marka Togg’un önemli bir adım olduğunu söyleyen Kacır, Türk otomotiv sanayisi için tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti. Türkiye’nin yatırımcı dostu politikaları sayesinde büyük yatırımlar çektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın