Shadow of the Erdtree’nin en iyi NPC’sinin arkasındaki aktör, video oyunu?

Son zamanlarda internette Elden Ring’in köşesine girdiyseniz , büyük ihtimalle bir adamın “Lanet olsun sana, Bayle” diye bağırdığı ses kaydıyla karşılaşmışsınızdır. 

Bayle the Dread ile henüz savaşmamış olmama rağmen, bunu yeterince gördüm, sanki o savaşın iniş çıkışlarını binlerce kez deneyimledim. Ancak eğer savaşla karşılaşmadıysanız—ya da gerçek kelimeleri söyleyen Igon adlı NPC ile—o zaman bilmeniz gereken tek şey, Elden Ring: Shadow of the Erdtree’de korkunç ejderha Bayle the Dread’i öldürmeye kararlı öfkeli bir drake savaşçısı olduğudur. 

Aşağıda Igon’un görev dizisine dair spoiler bulunmaktadır

In an interview with IGN, the actor behind this recognisable voice, Richard Charles Lintern, discussed what he made of working in videogame voice acting for the first time, and his experience working with FromSoftware.

“I had never engaged, or been used, or tried to be used, or even thought of myself as a possibility for use in voice work in the gaming world,” Lintern says. “And once you open that door, it’s been a real revelation for me, actually. I’ve been astonished about how worldwide it is, how enormous it is. I had kind of imagined that the world of TV and film and theater was the largest grossing, or most important, or whatever. And my eyes have been opened, not even by the work on Elden Ring, but by the response to it, and the scope of the reach.”

FromSoftware is no stranger to having iconic voice actors lend their art and soul to roles small and large alike. One of my favourite characters in Elden Ring so far has to be the exceedingly Welsh Albus the Albinauric, who I stumbled upon in Liurnia of the Lakes. While I only spoke with him for a short few minutes as he gave me directions to another half of a medallion that I could use to reach the Haligtree, I felt like voice actor Martyn Ellis gave the performance of a lifetime before his character kicked the bucket right in front of me. But honestly, Lintern’s voice acting for Igon is a whole different level of passion.

“In the case of the character that I played in Elden Ring, it was from naught to 5,000,” Lintern says. “He was a long way away. He was either dead, or dying, or recovering. I’m standing there with my arms outstretched. I don’t think I even knew that Bayle was a dragon. I think I might’ve thought Bayle was a person. But I’m giving it as much as I possibly can, vocally, emotionally, neck stretching, vocal cords ripping, everything.”

The aftermath of Lintern’s five hours spent working with FromSoftware was apparently quite visceral, as the voice actor reflected on just how much the role took out of him: “I remember thinking when I left: A, I’m exhausted. That’s never happened to me before. I’m absolutely, my voice is wrecked and I’m physically exhausted, and I’m emotionally exhausted as well. B, that was quite an experience.”

I 100% believe that the experience of recording these lines was a strenuous one, but luckily it paid off as Lintern has made such an impressive impact on the community. Apart from the countless edits of Lintern’s monologue that are floating around social media, loads of players are just expressing their overall love for the character Igon.

Ateş çemberi

(Image credit: From Software)

“Igon oyundaki en iyi NPC,” diyor bir oyuncu Reddit’te. “Ölümcül şekilde yaralanmış ve Bayle ile tekrar savaşmak için silahlar yapmaya devam ediyor, tüm bunları yaparken Jagged zirvesine doğru sürünüyor. Daha sonra zirveye canlı çıkamayacağını bilerek kendi parmağını kesiyor, böylece Bayle öldükten SONRA ruhunu çağırıp öldürebiliyoruz. Bu adam tam bir efsane.” 

Aslında Bayle’ı yendikten sonra onu bir Spirit Ash’e dönüştürmenin bir yolu olmasını isterdim, böylece onunla birkaç macera daha yaşayabilirdim, çünkü o gerçekten unutulmaz bir kişilik. Ama Bayle’ın gitmesiyle yolculuğunun gerçekten sona erdiğini ve hiç kimsenin bu adamdan daha fazla bir molayı hak etmediğini anlıyorum. 

Bazen canavarı yenersin, bazen de canavar seni yener.

Lintern

“Bir noktada kendimi oldukça aptal hissettiğimi hatırlıyorum,” diye devam ediyor Lintern. “Yaklaşık bir veya iki saat sonra, ‘Yenildin. Sana karşı zafer kazandım.’ gibi bir şey söylediğim bir satır vardı. Sonra kağıt parçasındaki bir sonraki satır, ‘Yani beni yendin.’ Ve ‘Sanırım burada senaryoda bir hata var, çünkü bir dakika kazanıyor ve bir sonraki dakika kaybediyor.’ gibi bir şey söylediğimi hatırlıyorum. Ve ekranın diğer tarafında garip bir duraklama oldu. Ve sonunda biri bana geri dönüp, ‘Bu bir video oyunu, Richard. Bazen canavarı yenersin ve bazen canavar seni yener. Her iki seçeneğe de ihtiyacımız var.’ dedi. Bunu düşünmemiştim.” 

Ancak biraz karışıklığa rağmen, Lintern’in FromSoftware ile çalışmaktan gerçekten keyif aldığı anlaşılıyor. “Sonrasında birkaç gün boyunca ‘Bu oldukça yoğun bir deneyimdi’ diye düşündüğümü hatırlıyorum,” diyor. “Çok gizemliydi. Bay Miyazaki çok gizemli bir karakterdi, ancak keyifliydi. Yaratıcı hissettirdi ve ilgi çekiciydi. Ve ne yaptığımı tam olarak bilmiyordum, ancak bunu yaparken eğlendiğimi biliyordum. Şöyle söyleyeyim.”

Bir hayran ve yaklaşık bir haftadır onun muhteşem monologunu dinleyen biri olarak, tüm olumsuzluklarına rağmen deneyimin olumlu geçtiğini duyduğum için mutluyum. Umarım bu sayede gelecekte farklı bir rolde onun dramatik oyunculuğunun tadını tekrar çıkarabiliriz. 

Bir Cevap Yazın