“İlk Soyundan Gelen Yakışıklı İnsanların Rol Aldığı Bir Dolarlık Mağaza Kaderidir”

PC oyunculuğunun bir keyfi, belirli bir ayda Steam listelerine hangi çıkış yapan hitin hakim olacağını asla bilememenizdir . Bu hafta dalgalar yaratan bilinmeyen bir indie değil, oyunları batıda nadiren ilgi gören Güney Koreli bir yayın devi: Nexon. Yeni yağmacı nişancı oyunu The First Descendant, Steam incelemelerinin yalnızca %51’i olumlu olmasına rağmen bugün 203.244 oyuncuya ulaştı.

The First Descendant’ın neden bu kadar büyük olduğu benim için tam olarak net değil -şimdiye kadar çok sıkıldım- ama bazı tahminlerim var. Oldukça güzel, yüksek bütçeli ve bildiğim kadarıyla ücretli görevler yok. Ücretsiz olarak çok şey çıkarabileceğiniz büyük bir oyun.

Nexon would love it if you paid up to unlock more characters, the battle pass, and expensive cosmetics, but after a few hours working through the campaign, it’s nice that I’m not getting nagged to open my wallet. It’s also a great time for a free-to-play, low brain activity grindfest to hit. We’re in a summer drought for big games, the kiddos are home, and my fellow desert dwellers are holed up during a streak of 100+ degree days. The First Descendant is something to do.

I wager The First Descendant’s biggest appeal (beyond its cast of exclusively and comically beautiful supermodels) is how hard it’s ripping from Destiny 2’s playbook. The creative borrowing goes beyond The Divisions or Warframes of the world—everything from the makeup of The First Descendant’s loadouts and gun types, to its premise, social hub, MMO lexicon, iconography, and even its overworlds work exactly the same or very similarly to Destiny’s. The parallels are so consistent that a longtime Destiny player could make the switch to The First Descendant without missing a beat.

Unless, of course, gunplay matters to you as much as it matters to me. I’m no Destiny faithful, but the handful of times I’ve lost a week to exotic grinding and raid attempts, it was Bungie’s innate talent for excellent first-person shooting and eye for the little things—the kickback of a hand cannon, feedback on weak spot kills, bullet impact sounds, the confident priming of a scout rifle bolt—that kept me around.

On that front, The First Descendant simply doesn’t have the juice.

ilk torun

(Image credit: Nexon)

Nexon’s gunplay is good enough for a third-person shooter, but the camera makes it tough to feel the same connection to my cool loot that I get in an FPS. Most of the guns I’ve used so far sound tinny and weak, a major red flag for an MMO that’s all about collecting weapons. Big baddies have little or zero reactions to getting shot in the face 80 times and I estimate I’ve spent half of my game time so far watching a circle fill in the center of the screen while my Abercrombie mannequin reloads.

I can be hard on third-person shooters sometimes, but man, I hate feeling like I’m shooting with UI instead of with a gun, as if my character doesn’t even need to be visible on screen. It takes a Helldivers 2-level of care, with important considerations like reactive recoil management, a hybrid first-person aiming option, and distinctive reloads and sounds for me to form a bond fit for a looter shooter. The First Descendant doesn’t seem overly concerned with that stuff, perhaps because it’s too busy with quantity to bother with quality.

The First Descendant”

I tried to care about The First Descendant’s story, but eventually I started hammering the skip button.

Good enough

Oynadığım her görev, bir odada beliren her şeyi öldürmenin veya odadaki her şeye ateş ederken bir pozisyonu savunmanın küçük bir varyasyonu (Destiny ile ortak olduğu bir diğer şey). Şimdiye kadar bir avuç boss ile savaştım ve çoğu, silahlarınıza karşı savunmasız hale getirmek için ateş etmeniz gereken aynı yüzen top numarasına garip bir şekilde güveniyordu. Sanırım bu “bağışıklık küreleri” o kadar yaygın ki, toplulukta şimdiden bir iç şaka haline geldiler.

Niceliğin avantajları da var: The First Descendant’ta kampanya görevleri, büyük bütçeli ara sahneler, Strike benzeri tekrarlanabilir görevler ve sonsuzca özelleştirilebilir silah özellikleri arasında çok fazla şey oluyor. Hatta Descendant’ların kendisindeki kahraman nişancı yaklaşımını bile seviyorum.

ilk torun

(Görsel kaynağı: Nexon)

Sadece el bombası atan ve silah kolu olan bir başlangıç ​​adamımı açtım, ancak geçen ay Summer Game Fest’te bir demoda birkaç tane daha test sürüşü yapma şansım oldu. Yeteneklerin hiçbiri beni şaşırtmadı, ancak hepsinin kalkan yerleştirme, iyileştirme veya haritada hız yapma gibi kendi işlerinin olduğunu takdir ediyorum. Başlangıçta 14 Descendant var ve Nexon’ın buna ekleme yapmayı planladığından eminim. Destiny’nin mütevazı sınıf çeşitliliği için söyleyebileceğimden daha fazlası bu.

Daha iyi görevlerle, hepsini The First Descendants’ta toplama isteği duyabilirim. Ne yazık ki, yeni karakterlerin ücretsiz olarak açılması uzun zaman alıyor ve aksi takdirde her biri 10 dolara mal oluyor. Hayır teşekkürler. Nexon’un, adanmış oyuncuların ileride ödeme yapmaya başlamasını sağlamak için ilerleme engellerini nerede sakladığını hayal etmek kolay, ancak durum bu olsa bile, The First Descendant’tan daha önce kaçabilir ve yine de makul miktarda oyunu ücretsiz oynayabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu yıl genel yağmacı nişancı oyunlarından bıktım. Daha çok Suicide Squad oynamayı tercih ederim . 

Bir Cevap Yazın