Bir Sonraki Gundam Oyunu, Karıştırılıp Eşleştirilebilecek Onlarca Parçayla Gunpla Model Kitbashing’in Keyfini Çıkarıyor!

“Neden?” 

Bandai Namco’dan Tatsuhiro Suzuki, sapkınlığa varan bir soru sorduğumda bana verdiği cevaptı: Gundam Breaker 4, kendi mechanızı bir araya getirirken normal ve SD Gundam parçalarını karıştırmanıza izin veriyor mu? Bunu göstermek için, geliştiricilerden biri, üzerinde çalıştığımız Gundam yapısının normal boyuttaki başını seçti ve onu, birinin Clifford the Big Red Dog’un kafasını bir dachshund’a cerrahi olarak takması gibi, chibi veya “aşırı deforme olmuş” Gundam baş parçalarından biriyle değiştirdi. Sonra, bunu kanıtlamak için, yapımızın geri kalanı için daha uygun bir boyuta küçültmeden önce başı daha da büyütmek için bir düğmeye dokundu . Yine de, temelde bir savaş makinesine bir çift çıkıntılı göz yerleştirmiş olurduk.

Suzuki, “Her bir parçanın ölçeğini değiştirebiliyorsunuz, dolayısıyla teknik olarak SD’yi HD gibi gösterebilirsiniz” diye espri yaptı. 

Resmen, Gundam Breaker 4’ün sloganı “kendi nihai Gundam’ınızı yaratın” gibi görünüyor. Ancak yakın zamanda Tokyo’da röportaj yaptığım bu yeni mecha aksiyon oyununun arkasındaki geliştirme ekibinin resmi olmayan mantrası, Suzuki’nin dediği gibi, “Neden olmasın?” gibi görünüyor. Son olarak 2018’in New Gundam Breaker’ı ile bir giriş gören serinin temel fikri, diğer çoğu Gundam oyunundan farklıdır. Bu oyunlar genellikle bir Gundam pilotu olma deneyimine odaklanırken, bu bir strateji oyunu, birinci şahıs nişancı veya 3D arena dövüşçüsü olarak tezahür etsin, Gundam Breaker tamamen model kitleriyle ilgilidir.

These days the plastic Gunpla hobby scene is international and far more popular (and lucrative) than any of its related anime series or videogames. Bandai Namco has sold more than 500 million kits since it debuted the very first model for the RX-78-2 Gundam in 1980. While in Tokyo I visited Bandai Namco’s Gundam factory and got to see the metal mold for that original kit, which is still in working order four decades later. The model itself is incredibly simple by today’s standards, with barely any articulation to speak of—I hope you like an off-white figure that stands stiffly upright.

Taro Inayoshi, chief of Bandai Namco’s hobby creation division, proudly showed off that old kit to make the point that today’s Gunpla are totally different beasts, with intricate interior skeletons and ball joints that let them recreate any freeze-frame moment from the shows they’re based on.

Inayoshi told me that the factory runs pretty much 24 hours a day, 365 days a year, each day pumping out some 70,000 “runners”—the individual injection-molded plastic trays that hold dozens of parts waiting to be punched out. That averages out to about 10,000 model kits a day, a number that will be going up in the future as Bandai Namco brings another factory online. Inayoshi’s creative team is responsible for designing new Gunpla kits as well as other models, from Pokémon to Star Wars. They create some 350 new designs a year, a pace I don’t envy having to work at (though I do envy their team jackets, styled after the uniforms from the original Gundam anime).

I haven’t visited the factories for any of Bandai Namco’s modelmaking competitors, but I don’t think Inayoshi is blowing smoke when he says that the competition can only manufacture runners with 1-2 colors of plastic being molded together at once. Modern Gunpla’s secret sauce, which has allowed the kits to grow consistently more intricate and better-looking over the last decade, is that Bandai’s assembly line machines can injection-mold four colors at once. That may not sound like a big deal—why not just put the different-colored parts on different runners?—but it opens the door to more color variety in kits, gives the designer flexibility in how they arrange parts, and makes the logistics of producing those 70,000 runners a day a bit more feasible.

The original Gunpla mold, still in use today. (Image credit: Future)

To put a point on this tangent into Gunpla production, Bandai Namco’s so successfully ramped up this side of the hobby that even the most dedicated model builders couldn’t hope to build all the kits. Even trying sounds like a surefire ticket to bankruptcy and early onset arthritis. But Gundam Breaker 4 offers the alternative of kitbashing more than 250 of those models into your own creations, whether that’s outfitting the ’80s Zeta Gundam with the more rounded chestpiece of Aerial, the star Gundam from hot new series Witch From Mercury, or making some kind of abomination with the squad body of a green SD Zaku with the shrunken head of golden masterpiece Hyaku Shiki.

New to Gundam Breaker 4 is a diorama mode where you can pose custom and stock Gundams into a battle scene, complete with anime-appropriate poses and backgrounds and props to embellish the scene. This is in addition to a basic photo mode and is the kind of feature that a small percentage of players will almost certainly create amazing things with.

“If you wanted to do this in real life, making these dioramas, it’s going to be super expensive,” said Suzuki. “But in a game, why not? We can do it in five minutes. That’s [another way] we’re reaching out to Gunpla fans as well.”

The actual meat of Gundam Breaker 4 is an action game that plays a bit like a simplified version of the Gundam Extreme Vs. series, which has more of a technical fighting system at its core. It’s also not much like last year’s Armored Core 6, which emphasizes the propulsive power of your mech and is (sorry for the cliche) so much more visceral. AC6 wants you to feel the Gs when you kick into an overboost and the whole screen blurs around you. By comparison Gundam Breaker 4 is an easygoing popcorn game that knows it’s silly and embraces it: in-fiction you’re fighting with model Gundams, not “real” hundred-ton steel gods.

It’s really a looter shooter: every battle you’ll wipe the floor with mobs of weak enemies, and at the end of the mission you’ll scroll through a list of rewards, piles of arm and leg and head and chest parts with rarity levels that tweak your machine’s stats. I found combat to be breezily button-mashy, with a set of customizable equipment for special attacks and items like heals on cooldowns doing most of the work to shape my strategy in combat.

Gundam Breaker 4’te bir hikaye modu var, ancak hikayesinin benim veya (iyi) Gundam serisini seven ve savaşın değerini ve insanlığın kan dökmek yerine anlayışa doğru sonsuz mücadelesini keşfetmek için harika robotlar kullanmaya çalışan diğerleri için büyük bir ilgi çekici olmayacağını hissediyorum. Buradaki tek tema “Gundam modelleri harika” ve Gundam Breaker 4’te baktığım her yerde bunu pekiştiren küçük bir dokunuş vardı: 

  • Parçaları karıştırmanın ve yeniden boyutlandırmanın yanı sıra, daha iyi bir şekilde bir araya gelmeleri için konumlandırmalarını da ince ayarlayabilirsiniz.
  • Boya menüsü o kadar fazla ayrıntı sunuyor ki saatlerce içinde vakit geçirebilirsiniz, ancak aynı zamanda ikonik boya işleri için ön ayarlar da içeriyor. Elbette aşınma da var.
  • Özelleştirilmiş mobil kıyafetlerinizden birini sergileyerek ve yapılandırılabilir bir poz vererek çevrimiçi lobinizi kişiselleştirebilirsiniz.
  • Başka bir oyuncunun avatarına çevrimiçi baktığınızda, aynı yapıyı kendiniz yeniden yaratmak için hangi parçaları kullandıklarını görebilirsiniz.
  • Artık çift silah kullanabilirsiniz, bu nedenle ışın kılıcı ile balta arasında seçim yapmanıza gerek yok
  • Silahları ve becerileri hızla deneyebileceğiniz yeni bir test modu var.
  • Bu bir PvP oyunu değil, ancak ödül avcısı modu sayesinde diğer oyuncuların yarattığı Gunpla ile savaşabiliyorsunuz.

 Ganimet oyunlarına nadiren ilgi duyarım ama cehennem, beni yakaladılar: Gundam’ı seviyorum. Ve Gundam Breaker 4’ün üç oyuncuya kadar kooperatifi desteklemesi onu benim için daha da çekici hale getiriyor. Oynadığım yaklaşık 30 dakika boyunca dövüşlerle eğlendim ama tek başına anlık aksiyonun Armored Core gibi bir şey kadar ilgimi çektiğini göremiyorum: Karşılaştığım düşmanlar büyük ölçüde canlı yapay zekaya sahip olmayan yem veya hasar süngerleriydi. Ama bu tür oyunların amacı da bu zaten: Onlar orada, içinden geçilmek üzere, düzinelerce plastik parçalarını size sunmak için, onları güzelce tuhaf bir canavara dönüştürmek için.

Eğer nihai Gundam’ımı inşa etmek için binlerce ganimet parçasının arasından geçeceksem, bunu arkadaşlarımın da görmesini isterim. 

Bir Cevap Yazın