“Yeni Şehir Işın İzleme Kıyaslaması: Günümüz GPU’ları için Çarpıcı Sonuçlar!”

Bir grafik kartının ışın izleme performansını test etmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Kendimiz de dahil olmak üzere çoğu yorumcu, ışın ağırlıklı iş yükleri için Cyberpunk 2077 veya biraz daha hafif bir şey için F1 22 ve Far Cry 6 gibi oyunları kullanacaktır . Ve neredeyse tamamen ışın izlemeli olan 3DMark’ın sentetik Port Royal’ına sahipsiniz. Şimdi piyasada , dünyanın ilk “ışın izleme cihazları için gerçek çapraz platform kıyaslaması” olduğunu iddia eden Basemark’tan yeni bir test var.

Basemark’ın böyle bir iddiada bulunabileceğini düşünmesinin sebebinin, kıyaslamayı Windows, Linux, Android ve iOS cihazları için alabilmeniz olduğunu düşünüyorum ; bu neredeyse tüm temelleri kapsıyor, ancak Arm’ın yokluğu biraz dikkat çekici. Neyse, merakımı ve tüm bunları uyandırarak, bugünün grafik kartlarının ışın izleme iş yüküyle nasıl başa çıktığını görmek için birkaç PC’mde bazı testler yaptım.

Ana testin iki versiyonu vardır: Ultra ve Cross-platform. Farklar, işleme çözünürlüğünde (4K ve 1080p), gölge oluşturan ışık sayısında (49 ve 11) ve VRAM kullanımında (6 ve 2,1 GB) yatmaktadır. Ultra test ayrıca ışın izlemeli küresel aydınlatma ve tam ölçekli yansımalar kullanır. Son olarak, teknolojilerin ne kadar performans artışı sağladığını göstermek için DLSS 2 ve FSR 2 kullanan ana testin iki yükseltme versiyonu vardır.

Gördüğünüz gibi, test edilen GPU’lar arasında oldukça büyük bir fark var, ancak sonuçların hiçbiri sürpriz olmamalı. Bunun nedeni, günümüz grafik kartlarının ışın izleme performansının PC Oyuncuları tarafından iyi bilinmesidir – Nvidia’nın grafik yongaları bu açıdan en yetenekli olanlardır, ardından AMD ve Intel gelir.

Ancak, AMD GPU’larının mükemmel bir şekilde başa çıktığı Far Cry 6 gibi ışın izleme kullanan bazı oyunlar var; bu, ışın izlemenin geleneksel işlemenin genel seviyesine kıyasla ne kadar yoğun olduğuna bağlıdır. Breaking Limit Ultra durumunda, tüm gölgeler, yansımalar ve aydınlatma ışın izlemelidir, bu nedenle RTX 4070 testleri RX 7800 XT’den daha iyi çalıştırmıştır.

Ancak ışın izleme, BVH geçişlerini ve ışın üçgeni kesişim hesaplamalarını hızlandırmak için yalnızca özel donanım birimleri gerektirmez. Ayrıca, hesaplama gölgelendiricilerini işlemede gerçekten iyi olan bir GPU’ya da ihtiyaç duyar (Ada Lovelace ve RDNA 3 yongalarının güçlü yanı) ve Breaking Limit çok sayıda hesaplama gölgelendiricisi kullanır. Ultra testi sırasında RTX 4080 Super’da bir GPU profilleme analizi çalıştırdım ve bir noktada, tüm gölgelendirici birimlerinin %95’i düz bir şekilde hesaplama çalıştırıyordu.

RX 6750 XT ve Arc A770, bu açıdan diğer grafik kartlarından önemli ölçüde daha az yeteneklidir. Bununla birlikte, ikincisinin ilkinden %48 daha yüksek bir tepe FP32 verimi vardır.

Peki RDNA 2 çipi neden daha güçlü Alchemist GPU ile hemen hemen aynı sonuçları elde etti? Cevap neredeyse kesinlikle sürücülerde ve shader derleyicisinde yatıyor, bu yüzden Intel GPU’larının Breaking Limit’te ne kadar iyi çalıştığını iyileştiren yeni bir set yayınlamayı tercih edebilir.

(Görsel kredisi: Basemark Oy)

Intel’in bunu gerçekten yapıp yapmayacağı tek bir soruya bağlı olabilir. Breaking Limit, Port Royal veya Speed ​​Way’in yerini sentetik ışın izleme testi olarak mı alacak?

PC Oyuncuları için muhtemelen hayır ve bunun basit bir nedeni var: O kadar da harika görünmüyor. Burada haksızlık ettiğimi düşünmüyorum çünkü tüm kıyaslama indirilmesi 1 GB’tan az. Oldukça kısa bir kıyaslama olmasına rağmen, bu miktardaki varlıklarla görsel bir tur-de-force olma ihtimali çok düşük.

Ancak, bence iyi yapılmış ve arayüzü 3DMark’ınkinden daha güzel gezinilebilir ve kullanılabilir. Tamamen farklı platformların ortak bir ışın izleme testini ne kadar iyi idare ettiğini incelemenin bir yolu olarak, piyasada seçebileceğiniz başka pek bir şey yok. Ve kesinlikle GPU’lara her ışın izleme testinin yapması gereken çok iyi bir dayak atıyor.

Breaking Limit ticari olmayan kullanım için ücretsiz olarak indirilebilen bir oyundur, dolayısıyla kendiniz denemekten hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Bir Cevap Yazın