TikTok, geçen yıl Türkiye’de 16,5 milyon içeriği kaldırdı

TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriğin “topluluk kuralları”nı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığını söyledi.

TikTok, geçen yıl Türkiye'de 16,5 milyon içeriği kaldırdı

AA & Ensonhaber

TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriğin “topluluk kuralları”nı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığını belirtti.

Gelen, ayda 1 milyardan fazla içeriğin paylaşıldığı TikTok’ta güvenliği sağlamak için çok yönlü bir strateji oluşturmanın gerekliliğine işaret etti.

40 bin kişilik inceleme ekibi devrede

TikTok sözcüsü, bu stratejiyi, hem kural ihlallerini otomatik tespit eden yapay zeka teknolojisi hem de 40 binden fazla kişiden oluşan manuel inceleme ekipleri ile yürüttüklerini belirtti.

Gelen, Türkiye’de kural ihlali yapan içeriklerin yüzde 98,9’unu proaktif olarak kaldırdıklarını vurgulayarak, kaldırılan içerik sayısının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

Gelen, platformda yasakladıkları belli başlı eylemleri “TikTok’a yetkisiz erişim, hassas, gizli, ticari veya kişisel bilgi edinme girişimleri ve platformun güvenliğini, bütünlüğünü veya güvenilirliğini kötüye kullanma” olarak sıraladı.

“Gençler önceliğimiz arasında”

Gençlerin güvenliğinin öncelikleri arasında olduğunu belirten TikTok yöneticisi, şu ifadeleri kullandı:

18 yaş altındaki kullanıcılarımıza 60 dakikalık günlük TikTok kullanım süresi sunuyoruz. 13-18 yaş gençlere ait TikTok hesaplarının ebeveyn kontrolünde olmasını sağlayan ‘Aile Eşlemesi’ özelliğimizi yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.

Bu özellik, ebeveynlerin güvenlik ayarlarını kişiselleştirmelerine, ekran sürelerini ayarlamalarına ve içeriklerini belirlemelerine imkan tanıyor.

Bir Cevap Yazın