Shadows konsept” sanatında gerçek hayattaki bir canlandırma grubunun bayrağını: izinsiz kullandığı için özür diledi”

Ubisoft, Assassin’s Creed Shadows konsept sanatında gerçek hayattaki bir Japon canlandırma grubunun bayrağını kullandığı için özür diledi ve söz konusu görsellerin artık kullanılmayacağını söyledi; ancak Assassin’s Creed Shadows koleksiyoncu sürümüyle birlikte gelen sanat kitabında görünmeye devam edecek.

Siliconera’nın belirttiği gibi , sorun Haziran ayında Japon oyuncuların resmi Assassin’s Creed Shadows konsept sanatında Sekigahara Teppotai bayrağını fark etmesiyle gün yüzüne çıktı. Bunu anlamak zor ama IGN aracılığıyla bu görselin sağ tarafında görebilirsiniz :

(Görsel kaynağı: Ubisoft)

Yakın bakış:

(Görsel kaynağı: Ubisoft)

Sekigahara Teppotai’nin gerçek hayatta tarihi canlandırma yapan bir grup olduğu ve bayrağın izinsiz kullanıldığı ortaya çıktı . 

Grubun üyesi olan Twitter kullanıcısı @matchlock_kage , sonunda bayrağın varlığı konusunda Ubisoft Japan ile iletişime geçti ve şirkete, bayrağı kullanmak istiyorlarsa öncelikle grupla iletişime geçmeleri gerektiğini söyledi; bu her açıdan makul bir istekti.

(Görsel kaynağı: matchlock_kage (Twitter))

Ayrıca 2019 yılında çekilmiş grubun bayrağının bir fotoğrafını da yayınladılar :

(Görsel kaynağı: matchlock_kage (Twitter))

Ve işte canlandırma grubunun kendilerinden biri, ilk olarak 2023’te paylaşılmış. Bayrak açıkça görülebiliyor:

(Görsel kaynağı: matchlock_kage)

Biraz zaman aldı, ancak 28 Haziran’da @matchlock_kage, Ubisoft’un konuyu araştırdığını ve Sekigahara Teppotai ile iletişime geçmeye çalıştığını söyledi. Bir hafta sonra, Ubisoft sonunda şikayete yanıt verdi: @matchlock_kage, Ubisoft’un ” konsept sanatı hakkındaki eleştirileri kabul ettiğini ve derhal resmi web sitesinden sildiğini” ve bayrağın gelecekte kullanılmayacağını söyledi, ancak “ayrıca, önceden kopyalanmış verilerin silinmesinin zor olduğunu da belirttiler.”

Biraz tuhaf ifade, esas olarak tweetlerin orijinal Japoncalarından Google çevirisi yapılmasından kaynaklanıyor, bu da en iyi ihtimalle zor bir iş. PC Gamer’a sağlanan İngilizce bir açıklamada, Ubisoft hatayı doğruladı ve özür diledi.

“Sekigahara Teppotai’nin bayrağının iki yayınlanmış konsept sanat eserinde izinsiz kullanıldığına dair şikayetler aldık,” dedi bir Ubisoft temsilcisi. “Gruptan özür dileme fırsatımız oldu ve onlar da özürümüzü kabul ettiler. Sanat eseri, koleksiyoncu sürümüyle birlikte gelen sanat kitabına dahil edilmesi dışında artık kullanılmayacak veya dağıtılmayacak. Bu konu için içtenlikle özür dileriz.”

Assassin’s Creed Shadows’un 15 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir Cevap Yazın