“Elektrikli Araç Üreticisi Rivian’a Yaklaşık 5 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak”

Otomobil üreticisi Volkswagen‘in elektrikli araçlar için 5 yıl içinde 193 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını daha önce sizlere aktarmıştık. Şirket, bu konuyla ilgili yeniden gündeme geldi. Volkswagen, ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian‘a yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını duyurdu.

Volkswagen, Rivian ile kurulacak yeni ortak girişim çerçevesinde elektrikli araç mimarisi ve yazılımı konularında iş birliği yapmayı ve teknoloji paylaşımını içeren bir yatırım yapacak. Bu iş birliği, her iki şirketin elektrikli araç portföylerini genişletip geliştirmesini sağlayacak.

Volkswagen’ın Rivian’a yapacağı yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım, Rivian’ın mevcut ve gelecekteki araç modellerini geliştirmesi için önemli bir finansal destek olacak. RJ Scaringe, yatırımın özellikle 2026’da piyasaya sürmeyi planladıkları daha uygun fiyatlı ve küçük SUV modelleri R2 ve planlanan R3 crossover araçları için kritik bir rol oynayacağını belirtti. Ayrıca ortaklık, Rivian’ın tedarikçi hacimlerinden faydalanarak işletme maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacak.

Haberin duyurulmasının ardından Rivian’ın hisse değerleri yüzde 50’nin üzerinde artarak önemli bir yükseliş kaydetti. Volkswagen’in bu adımı, kendi yazılım geliştirme zorluklarını aşmak ve elektrikli araç pazarındaki rekabet gücünü artırmak amacıyla stratejik bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan Volkswagen, elektrikli araç pazarında agresif bir şekilde ilerliyor. Şirket yeni modeller, teknolojiler ve yatırımlar ile 2030 yılına kadar dünyanın en büyük elektrikli araç üreticilerinden biri olmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın