“Xiaomi Mi Kavisli Oyun Monitörü 34 İncelemesi: Özellikler ve Performans Detayları”

Eğriler, ha? Eğriler, eğriler, eğriler. Böyle bir açıklık yalnızca Google arama sonuçlarının daha karanlık köşelerinden trafik çekmekle kalmayacak, aynı zamanda kavisli bir monitörle karşılaştığınızda beyninizin çalışma şeklini de özetliyor. Bir süredir kullanmıyorsanız, bu Xiaomi G34WQi gibi nazik bir kavisli monitörün önünde oturup eğriden başka bir şey görmek zor. CRT monitörler eskiden bize doğru bombeleşirdi, ancak şimdi bu monitör çevresel görüşünüzde, geniş-geniş en boy oranı size her zamankinden daha sürükleyici bir oyun dilimi sunuyor.

Xiaomi G34WQi piyasadaki en büyük ultra geniş ekran değil ve en agresif eğriye sahip değil, ancak etkileyici derecede uygun fiyatlı. Akıllı telefon üreticisi monitörlerini ilk olarak 2019’da tanıttı ve bunları Çin dışında satmaya başlaması biraz zaman aldı. Yumuşak bir 1500R sunuyor – bu R yarıçap içindir ve 1500 biti, ortasına 1500 mm ölçen bir daireyi tanımlar; dolayısıyla monitör bu dairenin çevresi boyunca bir yayı tanımlar. Okulda uyuduğunuz ve asla ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz geometri parçalarını hatırlıyor musunuz? İşte gerçek dünyada durum bu. Ve formülleri hatırlayamıyorsanız cebinizde her zaman bir hesap makinesi bulundurmanın bir anlamı yok.

Doğal olarak, PC Gamer’daki hiç kimse formülü hatırlayamaz, ancak önemli değil. Bilmeniz gereken şey, sayı ne kadar yüksekse, eğrinin o kadar yumuşak olmasıdır, çünkü daha büyük bir dairenin dış tarafında yay çiziyorsunuz. Yani 2000R daha az eğimli, düzlüğe daha yakınken, 1000R hayali dairenin daha küçük olması nedeniyle kenarlara daha fazla sarılır. 

Bu 34 inç Xiaomi ekranının en boy oranı 21:9’dur ve Avatar 2 gibi ince ve geniş bir görünüm düşünülerek çekilen filmleri izlemek için mükemmeldir. Samsung Odyssey OLED G9 gibi monitörler , yan yana iki 16:9 ekrana sahip olmak gibi 32:9 en boy oranı sunar ancak ortada boşluk olmaz veya bunları aynı yüksekliğe getirmeye çalışmak için saatlerce uğraşmanıza gerek kalmaz. 3440 x 1440 piksel, diğer adıyla WQHD çözünürlük ve yaklaşık 14 inç panel yüksekliğiyle, sadece bir buçuk adet 27 inç 16:9 1440p monitöre sahip olmak gibi bir şey, sadece bir eğriye sahip olmak gibi.

G34WQi özellikleri

Xiaomi G34WQi ultra geniş oyun monitörü

(Görsel kredisi: Future)

Ekran boyutu: 34 inç
Ekran türü: VA
Çözünürlük: 3440 x 1440
Yenileme hızı: 180 Hz (10 bit renk için 144 Hz)
Renk gamı ​​(belirtilen): %100 sRGB
Girişler: 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 3,5 mm ses
Web kamerası: yok
Hoparlörler: yok
Özellikler: Freesync Premium
Ayarlar: -5° / +21°
Boyutlar: 811 x 210 x 510 mm
Ağırlık: 6,9 kg
Fiyat: 329 $ | 449 £

Yine de bu bir fark yaratıyor. Çok ince değil, belgeleri yan yana görüntülemenize ve yine de okumanıza olanak tanırken, Windows 11’in pencereleri ekranın üçte birlik aralıklarıyla döşeme yeteneği kendi başına geliyor. Aşırı elektronik tablo meraklıları, Excel’in orijinal tasarımcılarının mümkün olduğunu düşündüğünden daha fazla sütun ve maksimum pencere ile çarpık arzularını tatmin edebilirken, içerik oluşturucular üzerinde çalıştıkları şeyin net bir görünümünü korumak için düzenleme araçlarını kenarlara doğru itebilir ve yayıncılar, gerçekte neler olup bittiğini görmek için OBS’yi yeterince büyük bir pencerede çalıştırabilecekler.

Ekran iyi paketlenmiş ve kavisli monitörler genellikle nakliye sırasında onları korumak için kesinlikle devasa kutularda gelirken, burada sergilenen orta oranlar daha az hantal ve kullanımı daha kolay olduğu anlamına geliyor. İnceleme modelimizde ABD tarzı iki uçlu fiş bulunan harici bir güç adaptörü var. Dünyanın neresinde yaşadığınıza ve nereden satın aldığınıza bağlı olarak bir adaptöre ihtiyacınız olabilir, ancak 240 V elektriklerimizle hiçbir sorunu olmadı.

Stand, parmaklarınızla çevirdiğiniz bir şey yerine gerçek vidalarla bir araya getirilir (ancak kutuya bir tornavida dahildir) ve bunlardan dört tane vardır. Oldukça küçüktürler, bu nedenle hiçbirini düşürmemek önemlidir ve standı basitçe bir araya itmeye ve iyi eski Newton yerçekimiyle yerinde tutmaya çalışmak, kendi ekranının ağırlığı altında öne doğru eğildiği için başarısızlığa mahkum olduğundan bunları kullanmanız gerekecektir. Bu yüzden bunu yapmayın. 

Stand sıkıca vidalandığında bile biraz sallanabiliyor; sabit bir masa her şeyi değiştiriyor, ancak üzerinde bulunduğu yüzeyi hareket ettiren her şey ekranın köşelerinden sempatik bir sallanmaya neden olacaktır.

Stand, monitörün arkasındaki bir girintiye tam olarak oturur ve buraya 75 mm VESA montajı da takabilirsiniz. LED ışık halkası, OSD üzerinden özelleştirilebilen montaj noktasını çevreler ve bu da RGB’den, onu asla göremeyeceğiniz bir monitörün arkasında bile kaçış olmadığını kanıtlar.

Daha ucuz Xiaomi G27i’nin aksine , bu ekranın girişleri aşağıya bakıyor ve onları düzenli tutmak için klipsli bir kapakla geliyor; bu da ekranın arkasının, artık kimsenin LAN partileri düzenlemediği bir tür turnuvada bakılmak üzere tasarlandığına dair başka bir ipucu. Giriş sayısı bütçeli ekrana göre artırılmış olsa da, burada bir KVM veya USB-C girişinin de olması güzel olurdu. Yine de, fabrikada renk kalibrasyonu yapılmış ve Freesync Premium alıyorsunuz, bu yüzden fiyatı göz önüne alındığında şikayet edilecek çok fazla şey yok. 

Eğer satın al…

Uygun fiyatlı ultra geniş oyun çekiciliği: Xiaomi’nin eski bir ekran teknolojisi var, ancak bu fiyatla yine de kontrol edilebilir.

Elektronik tablolarla uğraşıyorsunuz: Bir veri sayfasını tam ekran yapabilmek bazı özel kişilere hitap edebilir.

Eğer… satın almayın.

HDR, IPS panel veya hoparlörler istiyorsunuz: Bakın, bu çok temel, bütçe odaklı bir monitör. Yani, lüks arıyorsanız, onları burada bulamayacaksınız.

OSD, Xiaomi’nin standart menüsünün bir geliştirmesidir, bu da parlaklığa monitörün arkasındaki mor joystick’ten kolayca erişilebileceği anlamına gelir. Freesync varsayılan olarak kapalıdır ve daha yüksek kare hızlarında gölgelenmeyi önlemek için piksel tepki süresini en hızlı ayarına değiştirmek isteyeceksiniz. Renkölçer, sRGB gamının %100’ünü, Adobe RGB’nin %89’unu ve P3 gamının %94’ünü kapsayan bir renk tepkisi gösterdi ve bu da video türlerini ve diğer içerik oluşturucularını cezbedecek. 

400 nitlik bir tepe parlaklık rakamı da görmek güzel, ancak bir VA paneli olarak HDR yeteneklerinin biraz sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var. Sadece 16,7 milyon renk görüntüleyebilir (10 bit 1,07 milyardır) ve yerel karartma yoktur, bu nedenle ona bir HDR sinyali verseniz bile (OSD ve Windows’ta etkinleştirilebilir, ancak yenileme hızını 144 Hz’e düşürmeniz gerekir) sertifikalı değildir ve zaten görüntüleyemez.

Xiaomi G34WQi ile benzer özelliklere sahip birkaç bütçe ultra geniş ekran var, örneğin ASRock Phantom PG34WQ15R2B . Alternatif olarak, Xiaomi’nin kendi G27i 1080p ekranlarından ikisini satın alabilir, yan yana koyabilir ve yine de cebinizde paranız olabilir. Xiaomi’nin sunduğu ürün yeterince iyi, ancak batı pazarına yeni giren bu ürünün çok fazla rakibi var ve en iyi ultra geniş ekran alternatifleri gerçekten araştırılmaya değer. 

Bir Cevap Yazın