Artık’ Fortnite’ı, birinin Doom’u içine koyduğu: şeyler listesine ekleyebilirsiniz”

“Doom’u çalıştırması amaçlanmayan ancak Doom’u çalıştıran şeyler” yıllardır bizimle olan bir kategoridir. Piyanolar , yazıcılar, bir restoranda siparişinizi gösteren ekran , bir anakart BIOS’u , bağırsak bakterileri , Doom’un kendisi : Liste uzayıp gidiyor. Ve şimdi bu liste biraz daha büyüdü, çünkü UEFN geliştiricisi Jackson Clayton, klasik id Software nişancı oyununu Fortnite’a getirdiğini açıkladı.

Clayton’ın Twitter’da paylaştığı bir çalışma videosu ( Kotaku aracılığıyla ) yeterince masum bir şekilde başlıyor. Bu E1M1, tamam, tuhaf açılarla, düşük çözünürlüklü dokularla ve Cehennem’in hizmetkarlarına karşı savaşa girmesi için birini bekleyen belirgin şekilde düz bir uzay denizcisiyle. Ancak birkaç saniye sonra, yakındaki bir pencereden atladığında (Doom’da kesinlikle atlayamayacağınız ve bana güvenin, birçok kez denedim) ve kalitesiz ahşap rampalar ve platformlar yapmaya başladığında bir dönüş yapıyor.

Bu hiç de Doom değil! Ve gerçekten de değil: Clayton, Kotaku’ya UEFN’nin programlama dilinin Doom’u Fortnite’ta çalıştırmak için “çok yüksek seviyede” olduğunu söyledi, bu yüzden bunun yerine sahtekarlık yapmak zorunda kaldı: E1M1’i 3B model olarak dışa aktarmak için Ultimate Doom Builder’ı kullandı ve ardından bunu Fortnite’ın editörüne aktardı. Bundan sonra, çabanın çoğunun onu “aydınlatılmamış ve filtrelenmemiş” hale getirmeye ve uzay denizcisine tanıdık “keskin dönüş efektini” vermeye gittiğini söyledi.

Clayton siteye yaptığı açıklamada, “Geçmişte UEFN’e geçmeden önce Steam’de Doom’dan esinlenen birçok oyun yayınlamış olmam da bana çok yardımcı oluyor, bu sayede görsel ve oynanış tarzını taklit etme konusunda deneyimim oluyor” dedi. 

Clayton, UEFN hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ayrıca “arkadaşlarımı kandırmak” için halka açık bir şekilde yayınlayamayacağını bilmesine rağmen Doom-in-Fortnite projesini üstlendiğini söyledi, dürüst olmak gerekirse bu, hemen hemen her şeyi yapmak için oldukça iyi bir sebep. Onu videoyu Twitter’a koymaya ikna ettiler ve gerisi, dedikleri gibi, tarih oldu.

Bir Cevap Yazın